raz pri neopatrnom nakláňaní z diery v oblaku vypadla a pristála na zemi na chrbte veľkej korytnačky. Pri páde sa chcela niečoho zachytiť, pritom však strhla so sebou tri sestry - kukuricu, tekvicu a fazuľu. Tie potom darovala prvým ľudským bytostiam, ktoré Aatensic na zemi stvorila. Boli to Indiáni. Preto kukurici vzdávajú v indiánskej mytológii od nepamäti božské pocty.
Aký je reálny pôvod kukurice? Jej dejiny sú staré deväťtisíc rokov, čo potvrdzujú najnovšie genetické výskumy vzoriek kukurice z údolia mexickej rieky Balsas. Výskum robil nemecký vedec Ivante Paabo na univerzite v Lipsku. Podľa dovtedajších archeologických výskumov bola dokumentovaná existencia kukurice iba do štvrtého tisícročia pred n. l. Ivante Paabo odkazuje, že podobu a kvalitu kukurice podstatne menil človek. Z každej úrody drobnej trávy, akou bola kukurica, zámerne vyberal tie najväčšie "paličky" (klasy) pre budúcu sejbu. Z tejto druhej trávy sa v priebehu krátkeho historického obdobia vyvinula plodina, ktorá dávala veľkú úrodu.
Lipský výskum sa sústredil na tri gény, ktoré sú dôležité aj pre dnešnú kukuricu. Všetky tri gény starých prehistorických vzoriek z vykopávok preukázali, že už vtedy išlo o veľmi dokonalú manipuláciu rastlín. Za jedno storočie sa kukurica rozšírila do všetkých oblastí s teplým a miernym podnebím a vyšľachtilo sa množstvo kultivarov. Osevné plochy kukurice sú dnes na treťom mieste vo svete po pšenici a ryži.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.