zákon o preukazovaní pôvodu majetku, novela vysokoškolského zákona, ako aj zákon o bezplatnej právnej pomoci. Gašparovič súhlasil aj so zákonom o štátnej službe profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR, novelou Občianskeho súdneho poriadku a novelou zákona o cenných papieroch.
Pôvod majetku bude môcť na základe podnetov fyzických a právnických osôb skúmať finančná polícia. Zákon o preukazovaní pôvodu majetku začne platiť od 1. septembra. Zákon stanovuje presné kritériá, aké musí každé podanie spĺňať. Na anonymné podania pritom nebude finančná polícia prihliadať. Problémy môžu mať osoby, ktoré nebudú vedieť svoj majetok vysvetliť. Polícia však podá prokurátorovi podnet na začatie konania v takých prípadoch, keď hodnota majetku, ktorého pôvod nevie majiteľ vysvetliť, presahuje tisícnásobok minimálnej mzdy. V súčasnosti ide o 6,5 milióna korún. Dotknutá osoba na žiadosť prokurátora mu musí do 30 dní podať vysvetlenie. Bremeno tvrdenia bude znášať prokurátor. Na to, aby sa prípad dostal pred súd, musí preukázať existenciu podozrivého majetku v stanovenej výške. V takom prípade bude potom dotknutá osoba musieť pred súdom dokázať opak prokurátorovho tvrdenia, inak označený majetok prepadne štátu.
Dobrých vysokoškolákov budú od septembra motivovať k ešte lepším študijným výsledkom motivačné štipendiá. Uzákoňuje to novela vysokoškolského zákona. Gašparovič svojím podpisom zároveň súhlasil aj s tým, aby vysoké školy pôsobiace v krajinách Európskeho hospodárskeho spoločenstva s pobočkou na Slovensku nepotrebovali na fungovanie u nás štátny súhlas od vlády. Doposiaľ im totiž za to hrozila päťmiliónová pokuta. Minister školstva Martin Fronc očakáva, že talentovaní študenti by mohli dostávať od nového akademického roka aspoň 1 000 korún mesačne. Štipendiá by mali byť ohodnotením talentu a schopností študentov. Ocenení by mali byť napríklad autori dobrých študentských projektov, odborných vedeckých prác, ale aj úspešní športovci. Presný mechanizmus, za akých dostanú vysokoškoláci tieto peniaze, nie je ešte známy.
Občania v materiálnej núdzi sa od budúceho roka budú môcť dostať k právnej pomoci bezplatne. Pravidlá upravuje zákon o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi. Zákon upravuje pravidlá poskytnutia bezplatnej právnej pomoci vo vnútroštátnych veciach aj v cezhraničných sporoch, ale aj pri zastupovaní pred súdom. Pomoc budú poskytovať v občianskoprávnych, pracovnoprávnych a rodinnoprávnych veciach. V prípade obchodných vecí sa bude pomoc poskytovať len pri cezhraničných sporoch.
Zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov by sa mal stať medzníkom vo fungovaní slovenských ozbrojených síl. Norma, ktorá zavádza podmienky na plnú profesionalizáciu ozbrojených síl, bude účinná od septembra. Nový zákon má zabezpečiť transparentné doplňovanie vojenského personálu s požadovanými schopnosťami a hodnosťami a podľa ministra obrany Juraja Lišku je plne kompatibilný s legislatívou v členských krajinách NATO. Kariérny postup v armáde bude závisieť od kvality pracovného výkonu. Systém je založený na konkurenčnom výbere a profesionálny vojak bude musieť pri povyšovaní spĺňať prísne kritériá. Pri určitých funkciách sa bude napríklad vyžadovať aj presný stupeň znalosti cudzieho jazyka. Konkrétne požiadavky budú upravené predpisom, ktorý vydá minister
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.