v predchádzajúcom roku. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon, podľa ktorého je to dôsledkom nového transparentného systému poskytovania dotácií.
Minister kritizoval predchádzajúci spôsob rozdeľovania dotácií farmárom, keď na pridelenie podpory nebol právny nárok. O poskytnutí či neposkytnutí rozhodovala jedna komisia, voči rozhodnutiu ktorej sa nedalo odvolať. Minister preto od nástupu do funkcie presadzoval vytvorenie jasných pravidiel pre poskytovanie dotácií. "Máme jasné pravidlá, ktoré neumožňujú klamať," uviedol. Ak poľnohospodár v žiadosti o prostriedky na priame platby uvedie nesprávne údaje, môže byť zo systému prideľovania dotácií vyradený, podľa závažnosti skreslenia údajov, až na tri roky.
V súčasnosti bol v spolupráci s Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy na posudzovanie žiadostí o dotácie zavedený systém LPIS. Ten na základe satelitných záberov a ortofotomáp s presnosťou na jeden meter pomáha pri kontrole, či žiadateľ poskytol správne údaje týkajúce sa rozlohy, pestovaných plodín a prípadných neobrábaných plôch na predmetnom pozemku. "Na základe tohto systému môžeme odhaliť, ak niekto pýta dotáciu na poľnohospodársku pôdu, ktorá je v skutočnosti futbalovým ihriskom," konkretizoval Simon. "V rokoch 2002, 2003 sme mali 4 200, 4 300 žiadateľov, pretože systém bol netransparentný. Vďaka tomu, že sme ho urobili transparentným, minulý rok sme mali 12 399 žiadostí a v tomto roku 13 832. Ľudia sa presvedčili, že každý, ktorý žiada a splní podmienky, dostane prostriedky," zdôraznil minister. Prostriedky sa farmárom pridelia až po komplexnom zhodnotení žiadosti, nie vopred, ako bolo v predchádzajúcom systéme.
Ďalším mechanizmom na sprehľadnenie systému je rotácia kontrolórov Poľnohospodárskej platobnej agentúry. Každý kontrolór má celoslovenskú pôsobnosť a rovnaký pozemok môže prísť skontrolovať najskôr až o osem rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.