Korzár logo Korzár

Divoký západ na východe!

Ak by sme sa spýtali malých chlapcov, mnohí z nich by nám ešte aj teraz v ére internetu a počítačových hier povedali, že sa radi hrajú na kovbojov.

Viacerí z nás, či už v kine, alebo na televíznej obrazovke obdivovali vo westernových filmoch umenie a šikovnosť kovbojov a držali palce tým dobrým z nich, aby to "natreli" zlým pištoľníkom, ktorí chceli divoký západ pretvoriť na svoj zločinecký obraz. No nielen naši najmenší "čávovia", ktorí tŕpli spolu s westernovými hrdinami, ale určite ani mnohé dospievajúce slečny by sa nepohnevali, keby sa v ich spoločnosti ocitol dobre vyzerajúci kovboj na koni, ktorý by potom patril už len ich romantickým predstavám...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nech sú už pohnútky každého z nás akékoľvek, do minulosti sa väčšina z nás rada vracia. Tak to bolo aj poslednú júnovú sobotu na okraji malej obce Janovík ležiacej medzi Prešovom a Košicami. Tu v areáli spoločnosti Cornu sa uskutočnili úvodné preteky Slovenského rodeového šampionátu pod názvom Ródeo Janovík 2005. Návštevníkov tam privítala pravá westernová ulička s nápismi na domoch ako Saloon, Pony Expres Station, Bank a Post Office, vôňa prepečeného mäska, čapované pivko, stánky s kovbojskými potrebami a nefalšovaní strážcovia zákona s puškami.

Jazdci oblečení vo westernovej košeli s dlhým rukávom, na hlave s kovbojským klobúkom a na nohách obúvajúci kovbojské čižmy si v sobotu zmerali sily v troch rýchlostných disciplínach - barrel race (dostih okolo sudov), gate race (dostih okolo bránok) a v pole bending (rýchlostný slalom pomedzi tyče). Aby sa nezabudlo ani na pôvodný "pracovný" význam ródea, v ponuke bolo aj trio divácky atraktívnych disciplín - roping (chytanie dobytka lasom), cattle penning (oddeľovanie dobytka od stáda jedným jazdcom) a team penning (oddeľovanie troch kusov dobytka tromi jazdcami). "Westernový šport má v USA veľmi veľa disciplín, naše rodeo dalo dokopy ten najlepší mix európskeho a aj amerického ródea. My sme si vybrali tri rýchlostné a tri dobytkárske disciplíny, ktoré majú svoj pôvod na divokom západe. Vtedajší kovboji pracovali, no zároveň sa chceli aj zabávať. Myslelo sa aj na ženy, pre ktoré vznikol barel race, čo je slalom okolo sudov. Išlo o to, aby sa ženy nenudili, keď chlapi súťažili. Kovboji väčšinou súťažili v pracovných disciplínach ako sú lasovanie, dostihy a chytanie dobytka. Novodobá história posledných 20 rokov v USA povýšila tieto pracovné disciplíny na hromadný šport v USA, ale aj v niektorých európskych krajinách. Som rád, že sa na nás prišlo pozrieť toľko ľudí. Takisto prišlo veľa jazdcov, ktorí osedlali 34 koníkov. Keďže išlo o prvé preteky, výkony ešte neboli stopercentné, no pôjdu už len hore," povedal nám šéf športovej zložky podujatia a riaditeľ Asociácie rodeových športov SR Marián Rusinkovič. Ten však počas rodea nebol kvôli pomliaždeným rebrám vo svojej koži. Paradoxne však nespadol z koňa, ale ako sa nám priznal, z bicykla...

SkryťVypnúť reklamu

Ovácie si vylúžili predovšetkým tí jazdci, ktorým sa podarilo nahnať do ohrady neposedné teliatka. Rovnako dobre ako chlapi si však počínali aj niektoré jazdkyne na koňoch. Medzi jednotlivými súťažnými disciplínami boli aj atrakcie pre divákov, najmä niektorí ockovia doslova erdžali ako kone, keď si ich vlastné detičky "osedlali" a museli s nimi čo najrýchlejšie prebehnúť po piesku. Hoci v rámci slovenského šampionátru v rodeu išlo aj o výsledky, prvoradá bola zábava a spokojnosť divákov, medzi ktorými prevládali najmä rodiny s detvákmi. "Koníky sú najkrajšie zvieratá na svete. Závidím všetkým jazdcom, že majú možnosť chovať ich, jazdiť na nich. Je to neopísateľný pocit vidieť ich cválať za hudby zo známych filmov o divokom západe," povedal nám jeden z otcov za ohradou. "Najkrajšie sú tie veľké tmavohnedé. Len som sa ich trochu bál, keď nás ocko zobral medzi jazdcov," dodal jeho syn Tomáš.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchle koníky (ich znalci ocenili najmä plemená ako American quarter horse, Slovenský teplokrvník alebo Originálny Arab), štýlovo oblečení kovboji, svištiace lasá a aj na náš vkus značne prešibané malé teliatka, ktoré ukážkovo unikali koníkom, ako aj ich jazdcom, sa v sobotu postarali o veľmi príjemné popoludnie východniarskym priaznivcom Buffala Billa a iných legiend divokého západu. "Sme veľmi spokojní, že nám vyšlo počasie, lebo po minulé roky nám stále pršalo. Odhadujeme, že sa tu od začiatku vystriedalo takmer 2 500 ľudí, čo je pre nás veľkým povzbudením. Väčšina ľudí sem prišla kvôli koníkom, no sme radi, že sa im páčili aj sprievodné akcie v podaní šermiarov, pištoľníkov alebo klaunov. Samozrejme, že sa snažíme jazdiť to rodeo ako najlepšie vieme, no s Američanmi, kde má náš šport zo známych príčin dlhodobejšiu tradíciu a omnoho vyššie rozpočty, sa nemôžeme porovnávať. V USA sa trénuje každý deň, my môžeme kvôli zákonom a aj finančným možnostiam chytať tie teliatka len počas pretekov. Hoci sa to teraz podarilo len dvom jazdcom, som presvedčený, že v budúcnosti sa to zlepší. Snažili sme sa urobiť, čo sa dalo, ďalšie akcie budú ešte kvalitnejšie," skonštatoval hlavný organizátor rodea v Janovíku Maroš Klobušník.

Návštevníci rodea sa ocitli aj vo westernovej prestrelke (samozrejme, že zvíťazili "naši"), deti pozabávali rodeoví klauni a ich ockov potešil pohľad na zvodné tanečnice kankánu. Rodeo vyvrcholilo výborne zvládnutou drezúrou koňa v podaní Maroša Hvizda. Divákom sa zatajoval dych pri kladení kopyta jeho koníka na jazdcovu hlavu, hruď, ale doslova utlieskať sa mohli aj pri práci jazdca s koňom a ohňom. Potom už až do skorého rána nasledovala nefalšovaná country zábava.

Ak ste sobotňajšie rodeo z rôznych príčin nestihli, počas leta si čas na koníkov a ich jazdcov môžete vynahradiť ešte 9. júla v Mengusovciach, 30. júla na Zemplínskej šírave, 13. augusta na Muráni. Rodeová sezóna sa zakončí 27. augusta v Čižaticiach, kde si pre tento rok naposledy môžete v spomienkach oprášiť to, ako to voľakedy asi vyzeralo na divokom západe.

Pravda, vidieť napríklad film s Winnetouom a zažívať westernové "šialenstvo" na vlastnej koži je dosť podstatný rozdiel. Ak vás naša reportáž zaujala a už o rok by ste chceli byť na mieste rodeových jazdcov, stačí k tomu okrem kladného vzťahu ku koníkom a práci s nimi pomerne málo, a to členstvo v Asociácii rodeových športov (ARŠ). Členom ARŠ sa môže stať na základe písomnej prihlášky každá fyzická osoba, ktorá dosiahla vek 14 rokov. Ročné členské je symbolické, dospeláci ho majú za 300 Sk a študenti do 18 rokov za stovku. K jazdeniu je potrebná licencia, ktorá vás počas piatich rokov vyjde na 50 Sk. Všetky ďalšie potrebné informácie sa môžete dozvedieť, aj keď pošlete mail na ars.sknextra.sk

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 108
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 888
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 526
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 465
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 988
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 611
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 208
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 809
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 063
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 994
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 597
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 41 548
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 165
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 927
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 601
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 063
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 994
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 597
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 41 548
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 165
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 927
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 601
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu