počas celého roka.
Zeleninová záhradka
Hneď po zbere jahôd odstraňujeme výhony, aby sa rastliny nevysiľovali a úroda bola v nasledujúcom roku väčšia. Sadenice pre novú výsadbu odoberáme iba z jednoročných najvýnosnejších porastov. Záhony jahôd, ktoré ponecháme ešte pre budúci rok okopeme, vyplejeme, zavlažíme a pohnojíme. Proti škvrnitosti listov ošetríme Novozirom. V tomto mesiaci začíname so zberom uhoriek nakladačiek a šalátoviek, po nich prídu na rad paradajky a papriky. Papriky na zber by mali byť dobre vyvinuté a zrelé, inak veľmi skoro zvädnú a zhorknú. Stálu opateru venujeme paradajka, hlavne tým, ktoré máme pripevnené k tyčiam. Hlavný výhon vyväzujeme k opore, avšak trochu voľnejšie, bude ešte hrubnúť, postranné výhony ručne odlamujeme. Paradajky aj uhorky počas suchých dní zavlažujeme kanvou bez ružice ku koreňom. Cibuľu zo sadzačky a na jeseň vysádzaný cesnak už nezavlažujeme. Dozrievanie v suchšej pôde má dobrý vplyv na skladovanie. Hneď, ako si vňať cibule koncom mesiace líhať, môžeme začať zber. Zrelosť cesnaku tiež spoznáme podľa žltnutia vňate. Cibuľa pestovaná z priame výsevu sa zbiera neskôr. V júli ju ešte môžeme prihnojiť plným hnojivom s obsahom dusíka.
Pretrhávame koreňovú zeleninu, aby sa korene do jesene poriadne vyvinuli a dozreli. Nesmiete nechať zaschnúť zeler, bol by potom malý. Počas vlhkého počasia ho ošetríme kuprikolom proti hubovitej škvrnitosti listov. Počas celého mesiaca môžeme na uvoľnené záhony vysievať čiernu redkvičku, vodnicu, paštrnák, do polovice mesiaca aj niektoré strukoviny pre jesenný zber - napr. kríčkovú fazuľku a hrach. Je však potrebné vysievať napučené semená do vlhkej pôdy. Do 15. júla vysievame pekingskú kapustu (pozor, nepleťte si ju s čínskou kapustou), ktorej vývoj výrazne ovplyvňuje dĺžka dňa. Je totiž zeleninou dlhodennou. Stále ešte môžeme vysievať skoré odrody mrkvy alebo šalátu. V druhej polovici júla je vhodný čas na výsadbu neskorého karfiolu a koncom mesiaca sejeme špenát.
Kvetinová záhradka
Väčšina trvaliek je v tomto období v plnom kvete. Aby sme podporili ich zdravý rast, prihnojujeme ich občas viaczložkovým hnojivom. Odrezávame odkvitnuté kvety, aby zbytočne neodčeprávali silu malým kvietkom a neuberali na kráse záhonom. Stále vytrhávame burinu, opatrne, aby sme nepoškodili plytko koreniace rastliny. Júl je hlavný mesiac pre množenie trvaliek výsevom zo semien, delením trsov a odrezávaním. Pre výsevy, výsadbu a presadzovanie si postupne pripravujeme rôzne zeminy, ako listovku, kompost, vresovku, a pod. Vysievame sirôtky, nezábudky, sedmokrásky a ďalšie dvojročné rastliny. Počas suchých dní rastlinám, ktoré vyžadujú veľa vlahy, mulčujeme pôdu. Výdatne zalievame hortenzie na priamom slnku. Husto vysiate letničky z priamych výsevov pretrhávame. Väčšina okrasných drevín má už kvitnutie za sebou. Do príchodu ďalšej jari nás budú obšťastňovať iba svojimi listami. Vetvičky po odkvitnutí môžeme mierne orezať, aby sme podporili ich budúci rast. Azalkám a rododendronom veľmi opatrne vylamujeme semenníky, nesmieme však poškodiť puky, ktoré budú kvitnúť na budúci rok. Odkvitnuté ruže orezávame aj so stonkami, prinutíme ich tak na tvorbu nových výhonov. Ak je potrebné, chránime ich Novozirom proti čiernej škvrnitosti listov.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.