ktorý by mohol začať platiť od budúceho roku. "Zákaz pomôže k odstraňovaniu podnetov k fajčeniu," myslí si hlavný štátny odborník pre kontrolu tabaku Ondrej Ochaba.
Hoci zákon hovorí len o zákaze propagácie tabakových výrobkov na sponzorovaných akciách, podľa Ochabu sa bude vzťahovať aj na samotné mená tabakových spoločností. "Uvedenie mena korporácie ako sponzora sa dá považovať za nepriamu propagáciu tabakových výrobkov," argumentuje Ochaba.
Spoločnosť Philip Morris, najväčší hráč na slovenskom tabakovom trhu tvrdí, že legislatíva je prísna už dnes. "Už v minulosti sme patrili ku krajinám s najreštriktívnejšou legislatívou o reklame na tabakové výrobky," tvrdí Miroslava Remenárová zo slovenskej vetvy amerického tabakového koncernu. "Sponzoring doteraz nebol definovaný, od budúceho roku už bude," dodáva.
Propagovať tabakové výrobky zakazuje európska smernica z roku 2003. Na Slovensku od tejto politiky odstúpili tabakové koncerny už skôr. Pojmy ako "Mars Superliga" či "West Extra Dávka" sú už teda minulosťou. Jedným z mála podujatí zviditeľňujúcich výrobcu cigariet je bratislavský projekt "Zelené mesto". "Projekt organizujeme pod záštitou Philip Morris od roku 1999. Bude škoda, ak sa to zruší," povedal hovorca primátora Bratislavy Milan Vajda s tým, že hlavné mesto v iných projektoch s tabakovými firmami nespolupracuje.
Úplný zákaz propagácie tabakových výrobkov platí vo viacerých európskych krajinách. Najviditeľnejším prejavom sú niektoré veľké ceny seriálu F1, kde na monopostoch chýbajú tradičné reklamy na cigarety. Sú nahradené len grafickými logami značiek, no bez názvov. Slovenská novela zákona o reklame bude zakazovať aj to. Zákaz reklamy sa totiž rošíri o zákaz používania ochrannej známky, emblému, názvu alebo iného výrazného znaku tabakového výrobku v reklame.
Za propagáciu tabaku budú môcť tabakové spoločnosti dostať pokutu do desiatich miliónov korún. Novela rozširuje kompetencie dozoru nad dodržiavaním zákazu reklamy zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu.
Tabakovým spoločnostiam zostane na Slovensko ako jediný priestor pre marketing takzvaná vonkajšia reklama. Tá zahŕňa napríklad svetelne pútače na trafikách, či popolníky v reštauráciách. Remenárová z Philip Morris upozorňuje, že "novela problematiku vonkašej reklamy nerieši". Podľa jej názoru tak chýbajú v novele zákona jasne stanovené pravidlá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.