jedovatej hube sa výborne darí v rovnakom čase, keď aj výborným hubám pečiarke ovčej (šampiňón) či plávke zelenkastej, ktoré sa jej podobajú. Preto je pre hubárov, ktori ju nevedia s istotou odlíšiť, mimoriadne nebezpečná.
Podľa vedúcej Toxikologického informačného centra na bratislavských Kramároch Silvie Plačkovej sa na Slovensku tento rok smrteľná otrava hubami zatiaľ nevyskytla. "Hubárska sezóna sa ešte nezačala, každú chvíľu to však vypukne," povedala. Teplé počasie s dostatkom zrážok, aké bolo počas minulého týždňa, rastu húb prospieva.
Minulý rok umrela na otravu muchotrávkou zelenou štvorčlenná rodina, v roku 2002 toxikologické centrum zaznamenalo sedem ľudí, ktorí podľahli následkom otravy hubami. Muchotrávka zelená má vraj výbornú chuť. Ľudia, ktorých sa po jej zjedení podarilo zachrániť, si pochvaľovali, že lepšiu hubu nejedli.
Účinky toxínov, ktoré obsahuje, sú pre ľudskú pečeň devastujúce a konzument, ktorý sa nestihne dopraviť do nemocnice včas, otravu neprežije, povedala Ivona Kautmanová z Prírodovedeckého múzea v Bratislave.
Prvé bolesti pri otrave muchotrávkou zelenou sa prejavujú približne 6 až 12 hodín po požití. V prípade príznakov, ktorými sú bolesti brucha a hnačky, je bezpodmienečne potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. V prípade pochybností je možné zavolať na linku 02/5477 4166, kde je 24 hodín denne na príjme lekársky odborník na otravy každého druhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.