časť druhého júlového víkendu na country festivale Tamtamy.
Podľa šéfa organizačného tímu festivalu Zdenka Juriča zlatokopecká exhibícia k podobným podujatiam neodmysliteľne patrí rovnako ako skvelá country, folk či bluegrass muzička, ktorou sa do Trebišova prišla prezentovať rovná desiatok kapiel z celého východu republiky.
Festival bol výbornou príležitosťou stráviť v neformálnej atmosfére víkend najmä pre rodiny s deťmi kým dospelí počúvali country, deťúrence mali možnosť zasúťažiť si v rôznych netradičných disciplínach v réžii Detského ranča Tanganika a povoziť sa na poníkovi.
Obrázok pohody, importovaný z Divokého západu, dopĺňali tri "klajmy" na ryžovanie zlata zlatokopi zvedavcom všetkých vekových kategórií ukázali svoje umenie a pričuchnúť k remeslu umožnili aj návštevníkom festivalu.
Prvotné ošívanie sa čoskoro premenilo na hromadnú výučbu ryžovania vyryžovať z panvice, plnej štrku rôznej veľkosti sotva viditeľnú zlatinku veľkosti omrvinky sa väčšine "nováčikov" videlo nemožné. "Veď ju ani nevidno! Už ju nikdy nenájdem," poznamenal na začiatku prvej vyučovacej hodiny 40-ročný Sečovčan Peter.
Majster zlatokop s úsmevom dodal: "Vy máte v panvici jednu naberačku štrku, na súťažiach zlatinku hľadáme v 8 - 10-litrovom vedre machri ju nájdu za 1,5 minúty."
Základom úspechu je pri ryžovaní dostatok vody. "Panvicu je potrebné pevne chytiť oboma rukami a ponoriť po špičku štrku do vody. Následne je pod vodou potrebné robiť prudké, veľké, krúživé pohyby, aby sa štrk "roztiahol" po panvici a striedať ich s krátkymi. Dlhými sa zbavujeme ílu, krátkymi dostávame zvyšný štrk do stredu panvice," vysvetlil každému učňovi Trebišovčan Jozef Kolár.
Keď na spodku panvice zostane už len najjemnejší štrk, nasleduje posledné ponorenie do vody, otočenie panvice smerom nadol, pričom sa štrk vytvaruje do "jazyka", v ktorom zrazu zasvieti hľadaná zlatinka. "Posledné hrubé kusy štrku je potrebné odstrániť dlaňou, zlatinku suchým prstom premiestniť na okraj panvice a je to," dodal Jozef, ktorý sa tejto zaujímavej záľube venuje už 11 rokov a profesionálne asi päť: "Oficiálne patríme pod Podtatranský klub zlatokopov v Spišskej Novej Vsi, ktorý je jedným z najväčších na Slovensku celkovo nás je v Trebišove deväť, ale profesionáli sme len traja."
Na Tamtamoch sa podľa neho pri "klajmoch" vystriedalo asi 40 nádejných zlatokopov, každý dostal certifikát, ktorý ho okrem iného "oprávňuje ryžovať zlato na ktoromkoľvek mieste vypuknutia zlatej horúčky a následne zbohatnúť."
Ak máte záujem získať rovnakú šancu, viac sa o Stopároch dozviete z ich webovej stránky www.stopari.host.sk alebo príďte na ďalší ročník Tamtamov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.