samotnej komodity, ktorú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nemá možnosť ovplyvniť. V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to uviedol predseda ÚRSO Ján Matuský.
Ako ďalej pokračoval, regulačný úrad presne vie, za akú cenu SPP nakupuje zemný plyn. Podľa Matuského má ÚRSO vplyv iba na 36 % konečnej ceny plynu. Túto časť predstavujú služby za jeho prepravu a distribúciu spotrebiteľom. Zvyšných 64 % tvorí práve cena komodity, na ktorú podľa neho zrejme nemá väčší vplyv ani samotný SPP, pretože nakupuje zemný plyn na základe dlhodobých zmlúv. "Necháme si predložiť aj faktúry, aby sme vedeli, koľko SPP zaplatil za plyn, aby sme mohli zvážiť, či je dôvod na zvýšenie cien. Či ten príjem SPP, ktorý mal, bol nižší ako plánovaný a z toho potom vyvodíme dôsledky pri rozhodovaní o zmene ceny," povedal Matuský.
Predloženie návrhu na zvýšenie ceny plynu bolo podľa riaditeľa divízie obchodu s plynom SPP Dušana Randušku nevyhnutným krokom. "Dlhší čas sme zvažovali podanie návrhu a analyzovali situáciu. Návrh na ÚRSO sme predložili preto, že to bolo už skutočne nevyhnutné," uviedol Randuška. Zopakoval, že za rozhodnutím SPP sú výhradne vysoké ceny ropy a oslabovanie kurzu slovenskej koruny voči americkému doláru, keďže SPP nakupuje plyn práve v dolároch. Pri stanovovaní cien plynu pre domácnosti na tento rok vychádzal ÚRSO z optimistických predpokladov vývoja týchto parametrov, keď kalkuloval s cenou ropy Brent zhruba 38,50 USD, v prepočte asi 1 232 SKK, za barel a kurzom 29 SKK/USD. Podľa slov Randušku však priemerná cena ropy v mesiaci jún 2005 vzrástla na zhruba 55 USD za barel a v týchto dňoch sa pohybuje dokonca okolo 60 USD. Navyše sa oslabil aj kurz slovenskej koruny, a to približne na 32 SKK/USD.
Úroveň cien plynu pre domácnosti podľa prezidenta Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Jána Oravca pozorne sleduje aj podnikateľská sféra. "Keď stúpnu výdavky domácností na plyn a adekvátne tomu sa nezvýšia ich príjmy, zostane im menej prostriedkov na iné tovary. Tu potom prichádza k presmerovaniu výdavkov na SPP a podnikatelia sa o ne nemôžu uchádzať," poznamenal Oravec, podľa ktorého by najväčším príspevkom k možnému poklesu cien plynu bolo konkurenčné prostredie v tejto oblasti.
Regulačný úrad podľa Matuského bude aj naďalej robiť také opatrenia, ktoré budú chrániť spotrebiteľa pred nadmernými cenami. "Opakujem, máme vplyv iba na 36 % konečnej ceny. Tieto položky sa budú v budúcnosti meniť len minimálne v závislosti na veľkosti inflácie. Navyše robíme všetko pre to, aby vznikla konkurencia a trh, ktorý bude tlačiť na znižovanie ceny komodity," pokračoval Matuský. V súvislosti so zvyšovaním cien plynu odporúča spotrebiteľom, aby s ním zaobchádzali ako s cennou surovinou. "Aby využívali všetky možnosti na zateplenie svojich domov, modernejšie kotle na výrobu vody a tepla, kde je vyššia efektívnosť spaľovania," radí Matuský.
Podľa návrhu SPP, ktorý predložil regulačnému úradu 14. júla tohto roka, by plyn pre domácnosti mal zdražieť o 22% od 1. októbra tohto roka. ÚRSO vo štvrtok prerušil konanie o tomto návrhu, pretože neobsahoval relevantné podklady pre jeho zdôvodnenie. Zároveň vyzval SPP na odstránenie nedostatkov, a to v lehote do 30 dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.