letoviskom Šarm aš-Šajch pri brehoch Červeného mora.
Najhorší teroristický útok v histórii Egypta bol podľa všetkého dobre koordinovaný. Dve autobomby, pravdepodobne odpálené samovražednými útočníkmi, explodovali simultánne o 01.15 h miestneho času asi tri kilometre od seba. Tretia nálož, podľa predpokladov ukrytá vo vaku alebo kufri, približne v rovnakom čase detonovala pri pobrežnej promenáde, kde sa turisti v noci často prechádzajú. Jedna z explózií odtrhla priečelie hotela Ghazala Gardens v oblasti Naama Bay, kde stojí väčšina luxusných hotelov letoviska. Panujú obavy, že v ruinách vstupnej haly sa nachádzajú ďalšie telá. Podľa bezpečnostných predstaviteľov koordinované útoky vykonali štyria
Väčšinu obetí tvoria Egypťania, medzi mŕtvymi je podľa úradov asi desiatka cudzincov, vrátane občanov z Česka, Talianska, Británie, Holandska, Kuvajtu, Saudskej Arábie a Kataru. Podľa rôznych zdrojov zranenia utrpeli dve až štyri desiatky cudzincov. Medzi zranenými cudzincami sú Taliani, Briti, Nemci, Austrálčania, Saudskoarabi, obyvatelia Ruska, Ukrajiny, izraelský Arab, Kuvajťania a Katarčan.
Pár hodín po výbuchoch sa k zodpovednosti za útoky prostredníctvom islamistickej internetovej stránky prihlásila skupina, ktorá tvrdí, že je prepojená s al-Káidou. Skupina - Brigády Abdalláha Azzáma, al-Káida v Sýrii a Egypte - bola jednou z dvoch organizácií, ktoré sa prihlásili k zodpovednosti za útoky z októbra 2004 v egyptských letoviskách Taba a Ras Šitán s bilanciou 34 mŕtvych. Brigády Abdalláha Azzáma sa tiež prihlásili k zodpovednosti za bombový útok v Káhire z konca apríla.
Útoky odsúdili USA, Izrael, európske krajiny a krajiny Blízkeho východu, ako aj Organizácia Spojených národov ústami jej generálneho tajomníka Kofiho Annana. Pápež Benedikt XVI. útoky označil za "nezmyselné činy" a apeloval na teroristov, aby sa zriekli násilia. Egyptský prezident Husní Mubarak prerušil svoju dovolenku pri Stredozemnom mori a odcestoval na miesto útokov.
Do svojich európskych domovských krajín sa vracajú predčasne postupne stovky zahraničných turistov. V sobotu večer v Mníchove a vo Frankfurte pristálo lietadlo cestovnej kancelárie TUI s približne stovkou nemeckých turistov. Rovnako späť do Českej republiky sa včera po polnoci špeciálom Českých aerolínií (ČSA) vrátilo z Egypta sto českých turistov, ktorí po teroristických útokoch na letovisko Šarm aš-Šajch využili možnosť predčasného návratu. S lietadlom ČSA chcelo odletieť aj 12 slovenských občanov, ale kvôli zložitej dopravnej situácii v oblasti sa nedokázali včas dostať na letisko.
Egyptská polícia v rámci pátrania po páchateľoch sobotňajších bombových útokov v letovisku Šarm aš-Šajch zadržala viac ako 70 ľudí v meste a iných častiach Sinajského polostrova. Vyšetrovatelia pokračujú v získavaní stôp a identifikácii desiatok z celkového počtu 88 zabitých pri troch koordinovaných útokoch. Identifikovať musia ešte minimálne 34 zabitých. Podľa ministerstva turizmu nezvestných zostáva 14 ľudí. Bilanciu nezvestných zostavili na základe údajov jednotlivých hotelov. Zabitými sú väčšinou Egypťania, ale medzi mŕtvymi je aj najmenej sedem západniarov, vrátane dvoch Britov, dvoch Nemcov, Taliana a Čecha.
Zadržaných podrobujú výsluchom, žiadneho z nich však v súvislosti s najhorším teroristickým útokom v histórii Egypta neobvinili, uviedli bezpečnostní predstavitelia citovaní agentúrou AP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.