Ivan Štefanec. Nápad mimovládnej organizácie Ľudia a voda, podľa ktorého na ploche 40 ha vznikne modelové územie schopné zadržať dostatok vlahy a zároveň zabrániť eróziám, záplavám či požiarom, je v súlade s koncepciou čo najrýchlejšej obnovy Tatier, uviedol.
Pripomenul, že od kalamity uplynulo osem mesiacov. "Na začiatku práce výboru sme si povedali, že postihnuté územie chceme vyčistiť do dvoch rokov. Som rád, že najmä zásluhou Štátnych lesov TANAP-u sa doposiaľ podarilo vyčistiť takmer polovicu," uviedol Štefanec, ktorý považuje dvojročný plán za reálny.
Výbor sa najbližšie stretne v septembri. Podľa tajomníka v súčasnosti stále prebieha verejná súťaž pre štúdiu trvalo udržateľného rozvoja. Mala by dať základné odpovede na otázky, aké budú rozvojové zámery vo Vysokých Tatrách. Uzávierka súťaže je koncom septembra. "Vyhodnotená bude v októbri a verím, že zhruba rok po kalamite budeme mať odpovede na základné rozvojové otázky tohto územia," konštatoval.
Na margo európskej pomoci Tatrám a použitia prostriedkov tajomník výboru pripomenul, že návrh ešte formálne podlieha schváleniu pléna Európskeho parlamentu, čo možno očakávať v septembri. "Dohodli sme sa na pôde výboru, že vytvoríme pracovnú skupinu pod jeho gesciou a za účasti ministerstva financií, ktoré bude mať kontrolnú úlohu a bude finančným garantom procesu," dodal. Použitie prostriedkov zo solidárneho fondu má prísne pravidlá. Podľa Štefanca v súlade s týmito pravidlami by mala predbežne smerovať asi tretina prostriedkov na vyčistenie postihnutého územia, 43 percent na obnovu infraštruktúry a ostávajúcich asi 24 percent na pokrytie záchranných a zabezpečovacích prác v súvislosti s kalamitou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.