živiť trávou a žaluďmi. Včera to počas prebiehajúcich medzinárodných rokovaní o jadrovej kríze na Kórejskom polostrove povedal hovorca pekinskej pobočky Svetového potravinového programu (WFP) Gerald Bourke.
Severná Kórea sa spolieha na zahraničnú pomoc od polovice 90. rokov, keď sa zrútil systém socialistických družstiev po strate odbytísk v bývalom komunistickom bloku. WFP sa snaží postarať o 6,5 milióna obyvateľov KĽDR, čo je približne štvrtina populácie krajiny. Potravinové prídely však musí znižovať, lebo sa mu nedarí nazbierať dostatok zásob. Na rok 2005 sa zatiaľ podarilo zabezpečiť len polovicu z plánovaných 504 000 ton. Najväčšími donormi potravinovej pomoci pre KĽDR celkovo zostávajú Čína, Spojené štáty, Južná Kórea a Japonsko. Pokusy o trhové reformy severokórejského režimu navyše podľa Bourka spôsobili až štvornásobný nárast cien ryže oproti minulému roku. Priemerný robotník si môže za svoj ročný príjem 2000 až 2500 wonov kúpiť len 2,5 kilogramu ryže alebo 3,5 kilogramu kukurice. Chronicky podvyživený je podľa odhadov každý tretí Severný Kórejec.
Cez hranicu medzi Južnou a Severnou Kóreou včera prešiel konvoj 60 aut s nákladom 1 500 ton ryže, ktorý predstavuje prvú časť očakávanej dodávky potravinovej pomoci Soulu severnému susedovi. Podľa svedkov autá smerovali do severokórejského mesta Kaesong, ktoré leží približne 70 kilometrov severne od Soulu. Ďalší konvoj 40 vozidiel privezie 1000 ton ryže do mesta Kosong-up na juhovýchode KĽDR. Potravinovú pomoc pre KĽDR predstavuje 500-tisíc ton ryže, z čoho 100-tisíc ton prepravia po súši. Zvyšok dopravia lode do piatich severokórejských prístavov, pričom podľa informácií oficiálnych miest prvé z nich vyplávajú v sobotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.