približne 2000 odporcov evakuácie. S odvolaním sa na armádne zdroje Izraela o tom napísal včerajší jeruzalemský denník Haarec.
Ilegálni prisťahovalci sa skryli v autách kolonistov alebo sa vyhli bezpečnostným kontrolám iným spôsobom. V pásme Gazy žije asi 8000 židovských osadníkov, ktorých hromadný odsun do Izraela by sa mal začať 17. augusta. Po odchode osadníkov by sa z územia pásma Gazy mali stiahnuť aj izraelskí vojaci. Radikálni odporcovia evakuácie avizovali búrlivé demonštrácie proti realizácii plánu premiéra Ariela Šarona. Izraelská vláda schválila v júni dohodu, na základe ktorej budúm kolonisti evakuovaní z pásma Gazy presťahovaní do okolia Nicanimu, ležiaceho severne od mesta Aškelon. Osadníci dostanú v okolí Nicanimu pôdu, ktorej cena bude zrazená z kompenzácie za evakuáciu. Ak sa do tejto prímorskej oblasti nasťahuje viac ako 5000 osadníkov, bude v Nicanime zriadená nezávislá mestská rada. Ochrancovia životného prostredia protestovali proti masívnemu osídleniu okolia Nicanimu predovšetkým z toho dôvodu, že okolité piesočné duny patria medzi posledné nedotknuté prírodné oblasti židovského štátu.
Židovskí ultranacionalisti uvalili kliatbu smrti na Ariela Šarona a varovali, že len Boh môže prelomiť prísnu bezpečnosť okolo izraelského premiéra. Informovala o tom včera internetová stránka Ynet. "Je lepšie, keď ho zabije radšej Boh než smrteľník, pretože jeho osobní strážcovia sú jednoducho príliš dobrí," uviedol jeden z účastníkov starožidovského ceremoniálu Pulsa Denora, ktorý sa konal cez víkend na jednom z izraelských cintorínov. Podobnú náboženskú kliatbu uvalili židovskí ultranacionalisti na premiéra Jicchaka Rabína, ktorého následne zastrelil extrémista Jigal Amir na mierovom mítingu v roku 1995.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.