vypočítaný na 18 219 korún. Viac peňazí by malo ísť aj na obnovu kultúrnych pamiatok či na projekt vzdelanostnej ekonomiky Minerva.
Návrh rozpočtu na ďalší rok včera predstavil minister financií Ivan Mikloš. Školstvu a kultúre by mali pridať z peňazí určených na tzv. prioritné projekty. Na ne je vyčlenených 5,4 miliardy a práve o prioritné projekty zvedú koaličné strany vo volebnom roku tvrdý boj. Keby Mikloš akceptoval všetky ich pôvodné požiadavky, suma by nebola ďaleko od 40 miliárd.
Okrem školstva a kultúry by mali výrazne narásť aj sumy pre obranu a zdravotníctvo, naopak, s úbytkom sa zatiaľ počíta napríklad pri doprave alebo spravodlivosti.
Koaličné strany sú v názoroch na rozpočet opatrné. Chcú si ho najprv preštudovať, hoci hlavné výhrady už vedia pomenovať.
Pre SMK sú to priame platby poľnohospodárom. Mikloš ich navrhuje dorovnať na úroveň necelých 42 percent priemeru pôvodnej európskej pätnástky. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos to považuje len za taktický manéver, lebo aj Miklošovi vraj musí "byť jasné, že to číslo sa zmení".
Podpredseda ANO Jirko Malchárek nesúhlasí s takými veľkými škrtmi z pôvodnej sumy na priority. Má o nich rozhodnúť koaličná rada a podľa Malchárka "potrebujeme peniaze napríklad na nové pracovné miesta".
KDH víta peniaze pre školstvo, ale podľa podpredsedu strany Pavla Minárika majú aj ďalšie priority.
Deficit verejných financií síce plánuje Mikloš na 4,2 percenta hrubého domáceho produktu, ale keby rozpočtové účtovníctvo umožnilo z deficitu vyňať vplyv zavedenia druhého dôchodkového piliera, ten by klesol z dnešných 3,4 na 2,9 percenta. V takom prípade by Slovensko už v budúcom roku mohlo plniť jedno z najnáročnejších kritérií na zavedenie eura.
(ij, jj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.