Teplička nad Váhom zastavili dopravu. Justína Kozánková z ich petičného výboru hovorí, že na protest, "žiaľ", doplatili aj šoféri, ktorí s výstavbou nemajú nič spoločné.
Protest nebol vopred ohlásený. "V minulosti sa nám stalo, že v čase ohláseného protestu dal zamestnávateľ vždy šoférom ťažkých mechanizmov voľno," povedala Kozánková.
Do protestu sa zapojila aj firma Agra-Váh, s. r. o., ktorá na pozemkoch pestuje obilie. Na cestu postavila traktory. "Stavia sa na pozemkoch, ktoré máme prenajaté, na ktorých podnikáme. Nikto nám nič nepovedal, škoda je zatiaľ 2 milióny korún," povedal konateľ spoločnosti Cyril Mestický. "Zničili nám úrodu," povedal. Tak bolo aj pri výstavbe samotnej automobilky, tam však Žilina Invest podľa neho nakoniec zaplatila odškodné.
Agra-Váh pred niekoľkými týždňami podal podnet na okresnú prokuratúru v Žiline pre poškodzovanie cudzieho majetku. "Potom prišla polícia a začala preverovať nás, či sme oprávnene zasiali obilie," hovorí Mestický.
Firma podala aj podnet na okresný súd v Žiline, aby vydal predbežné opatrenie, ktorým by zastavil poškodzovanie jej majetku. "Priložili sme nájomné zmluvy, listy vlastníctva, fotografie," povedal Mestický. Súd napriek tomu podľa neho firme oznámil, že „nemá informácie, že by bola poškodzovaná cudzia vec - že sa nám to len zdá." So súdom sa nám včera nepodarilo spojiť. Spoločnosť sa podľa jej konateľa nestihla odvolať v zákonnej lehote, lebo "Žilina Invest začala sľubovať, že nás opäť odškodní, ale doteraz tak neurobili a termín sme prešvihli".
Po trištvrte hodine protest prerušili, pretože stavebné mechanizmy a iné nákladné autá začali využívať inú nezablokovanú prístupovú cestu. "Protest zopakujeme v krátkom čase, ale tentoraz zablokujeme všetky tri prístupové cesty," povedala Kozánková. Podľa Mestického ich firma v protestoch pritvrdí.
Spoločnosť Žilina Invest tvrdí, že nestavia cestu, iba robí archeologický prieskum. Na spevnenej kamenistej zvalcovanej ploche však včera pribudli obrubníky.
Majitelia parciel, na ktorých sa stavia cesta bez stavebného povolenia, požadujú doplatiť peniaze tým, ktorí štátu predali pozemky pod automobilku za 140 korún za meter štvorcový. Ostatným, ktorí vytrvali, vláda nakoniec totiž odobrila cenu 350 korún. Okrem toho žiadajú, aby sa nepokračovalo v stavbe cesty na ich pozemkoch, kým ich štát nevykúpi.
Čiernu stavbu doteraz nezastavila stavebná inšpekcia ani stavebný úrad. Štátne orgány, ktoré majú chrániť ústavné právo občanov na ochranu súkromného vlastníctva - polícia, prokuratúra ani súdy, ktoré už dostali žaloby pre poškodzovanie cudzej veci - zatiaľ nekonajú.
(rk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.