Šajch (TASR)
Skupina, ktorá útoky proti hotelu Hilton v Tabe a ďalším dvom strediskám na stredomorskom pobreží Sinaja vykonala, mala základňu v al-Ariši - malom meste s populáciou zloženou z usadených beduínov, imigrantov z Údolia Nílu a palestínskych utečencov.
Bezpečnostné zdroje štyroch podozrivých mužov identifikovali ako Músu Badrána, Ihába Muhammada Rábiu, Usámu an-Náchláwího a Chálida Musaída - všetko beduínov.
Polícia už predtým mala vzorky DNA iného hlavného podozrivého, Muhammada Fulajfíla - brata jedného z dvoch atentátnikov, ktorí omylom zomreli počas útoku na Hilton v Tabe. Fulajfíla za jeho rolu pri októbrových útokoch súdia v neprítomnosti.
Popri forenznej práci bezpečnostné sily prehľadávajú údolia a hory na juhu Sinaja, kde pátrajú po beduínoch, ktorí mohli atentátnikom pomáhať. Začiatkom týždňa sa policajti a beduíni dostali v horách do vzájomnej prestrelky, tá sa však zaobišla bez obetí.
V sinajských horách sa nachádzajú plantáže marihuany, ktoré sú pod ochranou beduínov. Tí v rámci tradícií chodia vyzbrojení puškami a stavajú sa proti zasahovaniu zo strany ľudí z Údolia Nílu.
Sobotňajšie útoky proti hotelu a dvom nákupným oblastiam v Šarm aš-Šajchu si podľa oficiálnej bilancie vyžiadali najmenej 64 mŕtvych, nemocničné zdroje hovoria o 88 zabitých.
Podľa egyptských komentátorov mohli úrady nechtiac prispieť k útokom v Šarm aš-Šajchu svojim tvrdým prístupom voči ľuďom z Arišu po útokoch v Tabe.
Organizácie na ochranu ľudských práv hovoria, že polícia po októbrových útokoch zatkla asi 2500 mladých mužov z mesta, pričom mnohých z nich zadržiavala niekoľko mesiacov bez vznesení obvinení a niektorých mučila. Bezpečnostné zdroje včera oznámili, že vo väzení stále zostáva 139 zadržaných v súvislosti s Tabou.
Vláda uviedla, že uvedené počty zadržaných sú prehnané a že vyšetruje obvinenia z mučenia.
Autor: Šarm aš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.