výmenou za odstránenie bezpečnostných rizík a normalizáciu vzťahov s Washingtonom. Oznámila to včera juhokórejská tlačová agentúra Jonhap. Pchjongjang vyhlásil, že návrh USA z júna 2004, v ktorom prisľúbili energetickú pomoc a bezpečnostné záruky v prípade úplného jadrového odzbrojenia, bol nedostatočný a príliš všeobecný.
Oznámenie prichádza deň po začiatku štvrtého kola rozhovorov medzi oboma Kóreami, Čínou, Japonskom, Ruskom a USA o severokórejskom jadrovom programe v čínskom Pekingu. Pchjongjang tiež vyzval na úplné odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova, zákaz ich ďalšieho importu a na skončenie existencie amerického ochranného "jadrového dáždnika" pre Južnú Kóreu. Spojené štáty tvrdia, že posledné jadrové zbrane odstránili z polostrova už v 90. rokoch.
Podľa návrhu Severnej Kórey by sa mal Washington jednoznačne zaviazať, že nepoužije jadrové zbrane.
* * *
Peking (TASR) - Južná Kórea navrhla, aby šesť krajín, ktoré sa zúčastňujú rozhovorov o riešení severokórejskej nukleárnej krízy, prijalo dokument obsahujúci dva súbory záväzkov, informovali včera juhokórejské oficiálne zdroje.
Severná Kórea by sa mala zaviazať, že zastaví program vývoja jadrových zbraní, a Južná Kórea, USA, Japonsko, Rusko a Čína by mali prisľúbiť ekonomickú pomoc, bezpečnostné záruky a zlepšenie vzťahov so severokórejským komunistickým režimom. Svoj návrh "dvoch pilierov" riešenia krízy predložil Soul včera počas uzavretého plenárneho zasadnutia v priebehu šesťstranných rozhovorov, ktoré sa v Pekingu začali v utorok po 13 mesiacoch bojkotu zo strany Pchjongjangu.
Medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou dlhodobo pretrvávajú rozdiely v pohľade na spôsoby riešenia krízy, ako aj ich konkrétne načasovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.