objaveného v Gánovciach. Celá jeho kostra sa zatiaľ nikde nenašla. Zostavili ju však vedci vďaka medzinárodnej spolupráci z kostrových pozostatkov pochádzajúcich približne z obdobia 60 tisíc rokov pred n. l. z ôsmich rôznych svetových nálezísk.
Garymu Sawyerovi z Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku a Blainovi Maleyovi z Washingtonskej univerzity v St. Louis v štáte Missouri sa podaril husársky kúsok. Z najrôznejších nálezov v odlišných krajinách aj archeologických lokalitách zostavili kompletnú kostru tohto "vzdialeného bratranca" človeka, ktorý vymrel asi pred 30 tisíc rokmi. Ako základ im poslúžili kostrové zvyšky neandertálca La Ferrasie I., objavené v roku 1909 v Dordognskom údolí vo Francúzsku - boli to dlhé kosti nôh a paží. Rebrá, chrbtica a časť panvy pochádzajú z Izraela, Nemecka, ďalšie z inej časti Francúzska, Talianska, Iraku napr. časť lebky z Belgicka. To, čo chýbalo a boli to len veľmi malé časti, doplnili pri rekonštrukcii.
Na snímke uverejnenej v časopise New Scientist sú dve kostry - vľavo je neandertálcova a vpravo dnešného človeka. Po prvýkrát v histórii sa dajú obe porovnať. Neandertálsky človek mal oveľa väčší, mohutnejší hrudný kôš. Celé telo bolo podľa kostry robustnejšie, oveľa širšia panva, väčšie stehenné kosti aj s kĺbmi a ináč posadené. Keď v marci tohto roku prvýkrát skúmali DNA neandertálca z fosilných pozostatkov vedci zistili, že je identická s ľudskou DNA.
Autor: NS/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.