VŠ.
Školu s názvom VŠ medzinárodného podnikania ISM Slovakia (ISM) v Prešove by mala schváliť vláda na základe kladného odporúčania Akreditačnej komisie (AK). Viac peňazí pre privátne VŠ žiada na základe vládnej dohody minister financií Ivan Mikloš. Štátna dotácia by mala na Slovensko pritiahnuť renomované zahraničné VŠ a vyrovnávať podmienky vzdelávania pre študentov súkromných a verejných VŠ. Materiál na rozdeľovanie financií má pripraviť ministerstvo školstva (MŠ). "Škola bude musieť podať žiadosť, ku ktorej sa vyjadria reprezentácie VŠ. Následne ju bude schvaľovať vláda," informovala hovorkyňa MŠ Monika Murová. Do konca roka by podľa predbežných výpočtov súkromné školy mali mať šancu získať okolo 13 miliónov korún. Nárok nebudú mať VŠ s vysokým školným.
Využije sa na to časť približne z 300 miliónovej rezervy pôvodne určenej na dopady plánovaného čiastočného spoplatnenia vysokoškolského štúdia. Zákon o študentských pôžičkách však v parlamente neprešiel. Práve ten mal priniesť záruku štátnej dotácie pre súkromné VŠ. Podmienkou bolo, aby nevyberali vyššie školné ako stanovené maximum pre verejné školy - teda 26-tisíc korún ročne. S návrhom nesúhlasili opoziční politici, ani reprezentácie vysokých škôl. Z verejných zdrojov by sa totiž podľa nich podporovali súkromné firmy, ktorým zákon ponúka jednoduchšie podmienky na založenie VŠ. Pri súkromnej VŠ stačí rozhodnutie vlády, vznik verejnej musí schváliť parlament.
Na realizáciu aktuálnej iniciatívy nebude podľa Murovej potrebné prijať vyhlášku. "Pôjde o zmocnenie použiť na tento účel spomínanú rezervu. Ďalšie financie sa využijú na motivačné a pravdepodobne aj sociálne štipendiá," dodala. Žiadať peniaze od štátu umožňuje súkromným VŠ aj platný vysokoškolský zákon. Počas ministrovania Martina Fronca však žiadna privátna VŠ verejné financie nedostala. Naposledy sa tak stalo v roku 2000, keď približne 8 miliónov korún získala vtedy ešte súkromná Katolícka univerzita v Ružomberku.
Okrem kladného návrhu na vznik ISM sa bude vláda zaoberať aj návrhom na neudelenie štátneho súhlasu. Poradný orgán vlády - AK neodporúča vznik Gemerskej VŠ v Rožňave. Tá mala ponúknuť dva študijné odbory: ľudské zdroje - personálny manažment a šport. Podľa vyjadrenia AK by však VŠ nedisponovala profesormi s potrebnou kvalifikáciou. Naopak, pobočka nemeckej súkromnej vzdelávacej inštitúcie z Dortmundu ISM ponúkne asi pre 80 študentov prvého ročníka študijný program medzinárodné podnikanie v obchode a v službách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.