činnosti športových organizácií či rozpočtov miest a obcí. Transparentné rozdeľovanie financií a moderné trendy v boji proti dopingu, podporu amatérskych a vrcholových športových aktivít či postavenie klubov a zväzov by mal definovať nový zákon o športe. Ministerstvo školstva predložilo jeho návrh do medzirezortného pripomienkového konania. "Upravuje nielen postavenie profesionálneho športu, ale aj bezpečnosť na športoviskách, a prináša transparentný systém financovania," informovala tlačová tajomníčka MŠ Lucia Dobrodenková.
Vládny návrh zákona by tentokrát mala podporiť aj Aliancia nového občana (ANO), ktorá v prvej polovici roka odmietla dva zákony predložené MŠ. Najprv verejne kritizovala návrh školského zákona a neskôr nehlasovala za vládny zákon o študentských pôžičkách. ANO je podľa jeho poslanca Stanislava Kropiláka za skoré prijatie zákona o športe. Pozmeňovacie návrhy predloží v oblasti sponzoringu a daňových odvodov. Aktuálny návrh nie je totiž na "požadovanej úrovni".
Priority štátu v oblasti športu bude definovať Národný program pre šport, koncipovaný na tri roky. Schvaľovať by ho mal nový poradný orgán vlády Rada pre šport. V súlade s medzinárodnou praxou by mal riešiť spory vznikajúce v športe Rozhodcovský súd. Slovensko prijatím zákona podporí dohody v boji proti dopingu. Vzniknúť má aj Informačný systém o športe, ktorý sprehľadní existenciu športových organizácií a dotácie i granty z verejných zdrojov. Tvoriť kritéria pre pridelenie dotácii bude úlohou finančnej komisie pri MŠ, ďalšia - akreditačná komisia MŠ by mala posudzovať spôsobilosť škôl a zariadení pripravujúcich športových odborníkov.
Správa o plnení úloh a súčasnom stave športu konštatuje, že najviac, asi 48 percent všetkých dotácií, je ročne určených pre štátnu reprezentáciu a základnú podporu športových zväzov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.