kráľovský dvor v Rijáde.
Saudskoarabská štátna televízia prerušila predtým pravidelné vysielanie čítaním veršov z Koránu a o úmrtí 84-ročného monarchu v rijádskej nemocnici informovali najprv neoficiálne západní diplomati a zdroje kráľovskej rodiny. Fahd bol hospitalizovaný 27. mája so zápalom pľúc, pričom väčšinu času bol napojený na respirátor. Už desať rokov krajinu riadi Fahdov nevlastný mladší brat, princ Abdalláh. Fahda v roku 1995 ranila mŕtvica.
Zosnulý saudskoarabský panovník bol podobne ako jeho predchodcovia Saúd, Fajsal a Chálid jedným zo 45 synov zakladateľa monarchie na Arabskom polostrove Abd al-Azíza ibn Saúda. Absolvent štúdií náboženstva, histórie a arabskej kultúry sa v politickej činnosti koncentroval na ekonomický rast, opierajúci sa o vývoz ropy a rozvoj alternatívnych ekonomických príjmov. Na trón saudskej monarchie nastúpil Fahd v roku 1982 po úmrtí kráľa Chálida, aby z nej v priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí urobil významného spojenca USA v regióne. Saudskoarabský monarcha patril medzi najbohatších ľudí planéty s odhadovaným súkromným majetkom v hodnote 48 miliárd eur, čomu sa nemožno čudovať, pretože jeho krajina disponuje najväčšími známymi zásobami ropy na svete.
Dni štátneho smútku, či odloženie summitu lídrov arabských krajín patria medzi reakcie na smrť saudskoarabského kráľa Fahda na Blízkom východe. Viacerí predstavitelia okolitých krajín už vycestovali do Saudskej Arábie, aby sa zúčastnili na dnešnom pohrebe. Pre 40-dňové obdobie smútku sa rozhodlo Jordánsko, sedem dní bude smútiť Pakistan, tri dni Egypt, Sýria a Libanon.
Smútok vyjadrili aj predstavitelia európskych krajín
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.