účinnosti od 1. septembra a pán Gál sa obáva, že do tohto času "osoby s podozrivým majetkom môžu usporiadať svoje majetkové záležitosti". Napríklad získať dokumenty, ktoré kritické nehnuteľnosti legalizujú, alebo ich proste na niekoho prepísať.
Úžasné. Koľko brilantnej logiky, prenikavého úsudku treba na to, aby niekto pochopil, že ten, kto má peniaze, dokáže za dva mesiace skryť nielen majetok, ale ak treba, i vlastnú tvár, identitu či rodinu. A keby tu šlo iba o dva mesiace od hlasovania k účinnosti; v realite je to šesť rokov, čo Fico prvýkrát prišiel s týmto chorým nápadom. Intelektuálny potenciál slovenských poslancov, dokonca aj maďarského pôvodu, sa zrýchľuje ako Discovery po odpálení druhého stupňa rakety. Že na to ten Gál prišiel!! Trvalo mu síce, veď patril tiež medzi tú ústavnú väčšinu, ktorá preukazovanie majetku odhlasovala, ale lepšie neskoro ako nikdy.
A to nie je všetko. Pán Gál už dnes šípi aj čosi iné: "(...) pravdepodobne sa zrodila iba deklaratívna norma, ktorej JEDINÝM (zvýraznenie P.S.) cieľom je, aby sa predseda Smeru a minister Lipšic mohli predvádzať ako majstri spravodlivosti". Veľmi dobre. Škoda, že ako zodpovedný ústavný činiteľ nepočúval prezieravejších ľudí, ktorí to isté tvrdili už dávno. Mohol si teraz Gábor Gál ušetriť zbytočnú hanbu. Pretože ako poslanec, ktorého názor ako právnika je v danej téme relevantný pre celý klub SMK, mal povinnosť dôsledne si naštudovať a analyzovať všetky aspekty zákona ešte pred hlasovaním. Nielen pána Gála, ale i mnohých ďalších, ktorí zmýšľajú rovnako, by sa dalo teraz spýtať, či nemajú v úmysle zložiť mandáty, alebo sa aspoň ospravedlniť, že hlasujú za absurdné zákony, ku ktorým sú o mesiac neskôr až takí "skeptickí", že ich rovno pokladajú za číry populizmus. To však nie je podstatné - keby sme vyžadovali dôslednú sebareflexiu od politikov, v parlamente by nezostal nikto. (Iná otázka je, či by to tak nebolo lepšie.)
K skepse pána Gála zrejme pomohol aj generálny prokurátor, ktorý o problémoch s "aplikáciou" preukazovania majetku hovoril na nejakej konferencii už pred dvomi týždňami. Dobroslav Trnka súdi, že zákon bude bezradný pri reštitúciách, darovacích zmluvách a pod. Ani na to nebolo ťažké prísť. Prečo sa ale tento prokurátor hlasnejšie neozval už pred schvaľovaním? To je tiež taktika - najprv necháme hlúpych politikov pekne sa skompromitovať a potom sekáme múdrosti, že prokurátori budú mať ťažkosti aj napríklad preto, lebo zahraničné banky nikto nemôže donútiť, aby poskytovali slovenským orgánom informácie o svojich klientoch. Samozrejme. Aj preto neexistuje takáto legislatíva nikde na svete.
Len pre porovnanie: Roky trvalo, kým sa z európskej úrovne podarilo presvedčiť banky k spolupráci pri zákonoch o legalizácii príjmov z trestnej činnosti, pri ktorých - ako vyplýva priamo z názvu - je principiálny rozdiel ten, že v každej kauze existuje priame podozrenie z páchania trestnej činnosti. Pri Fico-Lipšicovom patente existuje iba domnienka kolektívnej viny všetkých občanov Slovenska, že si stihli nakradnúť viac ako je tisícnásobok minimálnej mzdy. Spodná hranica je tu preto, aby "v sieti uviazli tie skutočne veľké ryby". Hahaha. Ten, kto si nakradol iba deväťstonásobok minimálneho príjmu a niet na neho trestného oznámenia, sa môže už aj verejne priznať, len nesmie povedať, odkiaľ kradol a kedy. Je za vodou nielen trestnoprávne, ale aj morálne.
Isteže, aplikačné ťažkosti nie sú jadrom, ale iba ornamentom nezmyslu. Zákon o preukazovaní pôvodu majetku je absolútne dno slovenskej legislatívy preto, lebo totalitným spôsobom povyšuje akúsi domnienku nepočestnosti, ktorú môže založiť jediné neanonymné udanie, nad ústavnú a posvätnú nedotknuteľnosť súkromia a vlastnícke práva. Tento zákon je produktom najvulgárnejšieho populizmu, ktorý stavia na marxistickom predsudku, že bohatstvo je podozrivé z princípu. A preto každý, na koho príde udanie, sa musí podrobiť štátnemu preskúmaniu a prípadne znárodneniu svojho majetku, ak ho nezdokladuje. Politici pošliapali základné liberálne (a s najvyššou pravdepodobnosťou aj ústavné) princípy len preto, aby vyhoveli nízkym pudom časti voličstva, ktoré sa nevymanilo z boľševických predsudkov. A teraz sa ešte vyviňujú z hriechu rečami o problémoch, ktoré vraj nepredvídali. Sranda príde o rok pred voľbami, keď títo skvelí vtáci - na čele s Ficom a Lipšicom - budú čeliť otázke, že čo je to za zákon, na základe ktorého šikanovali stovky (tisíce) ľudí, a nelegálne príjmy nedokázali ani jednému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.