84 rokov. Podľa prísnej moslimskej tradície saudskej monarchie bol pohrebný ceremoniál veľmi striktný a jednoduchý aj napriek účasti predstaviteľov kráľovských rodín, vrátane jordánskeho kráľa, emirov z golfských národov, brunejského sultána či prezidentov Egypta, Sýrie a Pakistanu. Saudskoarabské úrady oznámili, že štátny pohreb sa neuskutoční, keďže nie je súčasťou wahhábistického islamu, ktorý vyznáva väčšina obyvateľov kráľovstva.
Na rozdiel od iných moslimských národov, ktoré pochovávajú zosnulých zahalených do bieleho rubáša, bolo telo Fahda zahalené do jeho vlastného hnedého plášťa. Na náhrobnom kameni nebude uvedené meno, ani žiaden iný nápis, čím vyznávači wahhábizmu bránia neprípustnému uctievaniu zosnulého.
Po obrade odišiel nový kráľ Abdalláh na kráľovský dvor, kde ho čakali zahraniční hodnostári, ktorí mu prišli vyjadriť sústrasť. Štátna televízia priniesla zábery zachytávajúce rady ľudí pred palácmi. Podnikatelia, vládne úrady, ale aj jednotlivci si zaplatili inzerciu v rozsahu jednej alebo dvoch strán v novinách a časopisoch, aby mohli dať týmto spôsobom najavo svoj smútok. Jeden z denníkov vydal 52-stránkový špeciál venovaný zosnulému panovníkovi.
Úmrtím Fahda, ktorý vládol 23 rokov, prešla moc do rúk jeho nevlastného mladšieho brata, princa Abdalláha, ktorý riadil krajinu od roku 1995, keď Fahda postihla mŕtvica. Novým korunným princom a následníkom trónu sa stal Fahdov brat Sultán.
Fahd bol považovaný za jedného z posledných "rozprávkových" kráľov, ktorí vystavovali na obdiv svoje obrovské bohatstvo. Zanechal po sebe honosné rezidencie, medzi inými aj v španielskej Marbelle či pri Ženevskom jazere.
Nový kráľ Abdalláh predstavuje podľa pozorovateľov kontinuitu. Je obľúbený, pretože ho považujú za zbožného moslima. Opakovane kritizoval márnotratný životný štýl svojej rodiny. Mnohí si však kladú otázku, či 80-ročný kráľ dokáže počas svojho panovania uskutočniť veľké reformy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.