nízke teploty. Vo viacerých častiach krajiny teplomer neprekročil za posledné dni hranicu 30 stupňov. Za normálnych okolností v takomto ročnom období na Iberskom polostrove registrujú až 40 stupňov Celzia v tieni. Meteorológovia predpovedajú na nadchádzajúce dni dokonca silné búrky.
Nepriaznivé počasie by malo zasiahnuť najmä oblasť Stredozemného mora. Búrka sa prehnala v pondelok aj španielskou metropolou Madridom. Napriek lejakom v posledných dňoch sužujú celú krajinu niekoľko mesiacov trvajúce suchá. Na severovýchode krajiny dokonca nariadili miestne úrady drastické opatrenia pri šetrení vody v prípade, že nezačne silne pršať do polovice augusta.
Katastrofálne zosuvy pôdy, ktoré vznikli po niekoľko dní trvajúcich silných dažďoch, si v Turecku na pobreží Čierneho mora vyžiadali najmenej štyri ľudské životy. Masy bahna a zeme zasiahli drevený domček v oblasti Trapezunt, v ktorom bývali mladá žena a jej dve deti vo veku jedného a deviatich rokov. V susednej provincii Rize utopila 56-ročná žena v rozvodnenej riečke. V dôsledku lejakov sa rozvodnili v postihnutej oblasti horské potoky. Voda zaplavila viacero cestných komunikácií a domov. Povodne a následné zosuvy postihujú len spomínanú časť Turecka, v iných regiónoch prevládajú horúčavy viac ako 30 stupňov Celzia.
Časti Švajčiarska postihli v noci na včera silné búrky a následné záplavy. Najviac postihnutým bol kantón Tessin, kde silný vietor vyvrátil desiatky stromov zo zeme, ktoré potom zatarasili cestné komunikácie a ničili zaparkované autá. Príslušníci požiarnych zborov museli vypumpovať dažďovú vodu z desiatok pivníc. Stromy zatarasili cesty najmä v Medeglii, v Ademariu a v Breganzone.
Vo Vira Gambarogno spadol veľký strom na zakotvenú loď a značne ju poškodil a uvoľnil z prístavu. Počas uplynulého víkendu sa v rieke Maggia utopili traja nemeckí turisti, medzi nimi 48-ročná žena a jej dve dospelé deti.
Viaceré oblasti Grécka od včerajška sužujú extrémne horúčavy. Ako včera v Aténach informoval grécky meteorologický úrad (EMY), treba počítať do stredy s teplotami približne 40 stupňov Celzia. Postihnutá je najmä západná časť krajiny a grécke hlavné mesto. Vysoké teploty viedli k včerajšiemu nárastu spotreby elektrickej energie z dôvodu intenzívnejšieho využitia klimatizácie. Elektrárenské spoločnosti požiadali obyvateľstvo, aby šetrilo elektrinou a zabránilo tým k častým výpadkom. Z dôvodu horúčav hrozí vo viacerých regiónoch aj vznik lesných požiarov.
Vlna horúčav, ktorým čelí väčšia časť Rumunska už niekoľko dní, si podľa najnovšej bilancie vyžiadala viac obetí na ľudských životoch ako júlové ničivé záplavy v krajine. Rumunské ministerstvo zdravotníctva zverejnilo štatistiku, podľa ktorej si horúčavy vyžiadali dovedna 56 obetí, z toho 25 z nich bolo v Bukurešti. Horúce počasie malo najväčší vplyv na starších ľudí, deti mladšie ako tri roky, ľudí trpiacich problémami s obličkami, osoby so srdcovými chorobami, ľudí s vysokým krvným tlakom, ako aj diabetikov a ľudí s nedostatkom horčíka a vápnika. Dovedna počas extrémnych horúčav privolalo rýchlu záchrannú službu niekoľko tisíc ľudí po celej krajine. Len v Bukurešti zaznamenali v období od 26. júla do pondelka takmer 6000 takýchto žiadostí. Štatistiky ďalej vykazujú, že následkom horúčav 294 ľudí skolabovalo na verejných priestranstvách.
Katastrofálne suchá a hrozba vzniku lesných požiarov sužuje v týchto dňoch niektoré južné regióny Francúzska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.