avizovala jeho veľká politická ofenzíva. Tomu je zrejme koniec. Miesto frontálneho útoku najmä v prípade kórejského investora, na ktorý zbieral sily a kul taktiku, čaká predsedu ANO opäť obhajoba vlastnej politickej existencie. Dôvod je štandardný (teda u neho) - podnikateľské hriechy minulosti.
Kauza zmeniek, ktorú otvoril týždenník Plus 7 dní, mu nemusela veľmi ublížiť, keby... Keby hneď a zaraz dokázal dôveryhodne vysvetliť, prečo podpísal podnikateľovi Blaškovi úpisy v úhrnnej hodnote viac ako 100 miliónov Sk a nerobil tajnosti okolo ich splatenia. S nasadením fantázie je možné predstaviť si takú obchodnú operáciu, ktorá ho nekompromituje ako politika. Napríklad aj pôžičku na vyplatenie jeho bývalej spoločníčky z Markízy, čo sám uvádza ako kľúčový záväzok, ktorý musel riešiť. Problém síce je, že v majetkovom priznaní z roku 2002 uviedol, že nemá voči nikomu žiadne dlhy ani záväzky, ale dobre - "striptíz" na internetovej stránke ANO nebol ešte povinný podľa zákona. Iba taký dobrovoľný, imidžový. Mohol si vymýšľať... Keby transakciu s Blaškom Rusko dôveryhodne vysvetlil a dokumentoval účtovnými prevodmi, môžeme sa ešte pýtať, že prečo sa nezaúveroval z banky, ale od človeka, ktorý bol zapletený s podsvetím. Pre ministra, ktorý nakladá s viacmiliardovou kapitolou rozpočtu, by šlo o háklivé vysvetľovanie, ale nie beznádejné, keďže na Slovensku sme už prehltli aj horšie veci...
Tým, že Rusko odmieta odkryť podrobnosti transakcie, sa však sám vystavuje pod sériu podozrení, ktoré netreba ani s nasadením fantázie komponovať, lebo naskakujú automaticky. Predovšetkým, objem sumy, ktorú údajne už splatil, nie je v súlade s jeho majetkovými pomermi. Tu sa nedá svietiť - ak niekto priznáva, že jeho hnuteľné i nehnuteľné statky dávajú dokopy 64 miliónov, veľmi ťažko môže podpisovať ako fyzická osoba zmenky na temer dvojnásobnú sumu. Podiely v Markíze, ktoré mu kedysi vynášali, predal kamarátovi Vizvárymu. Nie odovzdal do správy, ale predal - to tvrdil pri vstupe do politiky. Z tohto zdroja teda v roku 2004 splácať nemohol. Alebo klame a podiely sú stále v jeho vlastníctve. Takáto lož je ale už pomaly na demisiu. Nevraviac o iných výdavkoch - napríklad 30 miliónoch na financovanie ANO, ktoré priznal dvakrát po sebe podľa zákona o politických stranách.
Ďalšia indícia, ktorú utajovanie zakladá, môže byť o tom, že Rusko bol dlžný Blaškovi za nejakú službu, ktorú nemôže pre jej charakter zverejniť. Diskvalifikačné až po uši. Alebo naopak - Rusko nevyplatil zmenky v hotovosti, ale protislužbou ako minister hospodárstva... Ešte väčšmi na odstúpenie. Ďalšia vec: Nezakrýva Rusko účty preto, lebo dlh ešte nesplatil? To by znamenalo, že momentálne je zaťažený takým záväzkom, ktorý ho môže ako ministra obmedzovať v slobode rozhodovania. Prečo by sme mu mali veriť, že zmenky sú vyrovnané, ak veriteľ už zomrel (prirodzenou smrťou - infarkt)? Nie je minister hospodárstva vazalom nejakého dediča, ktorý po Blaškovi pohľadávku prevzal? Niet horšej správy pre verejný záujem, ako stomiliónový dlh úradníka, ktorý má kompetenciu prerozdeľovať miliardy.
Toto sú všetko pochybnosti, ktoré v slušnej demokracii nesmú zostať bez odpovede, ak ide o verejného činiteľa. Rusko len rozpráva svoj príbeh, ktorý by bol uveriteľný vtedy, keby ho doložil. Bez dôkazov vyzerá ako bájka práve preto, lebo ich niet. Ak sa zbehlo všetko tak, ako tvrdí, čo mu bráni predložiť listinné fakty? Toto je najväčšmi nelogické. Podozrenia navyše posilňuje, že zoči-voči novinárom Rusko mení výpovede a evidentne improvizuje. Jeho vyjadrenie, že "ani ako ústavný činiteľ nemá pocit, že by mal vysvetľovať, čo platil dnes a čo zaplatí zajtra", už samo stačí na škandál a svedčí o totálnom nepochopení vlastnej situácie. Pravda, on chápe veľmi dobre, že v súčasnej konfigurácii na politickej scéne je fakticky nepostihnuteľný, keďže koalícia nemá ani silovo a napokon ani morálne na to, aby ho vyzvala k odchodu, ak nedokáže zmenkové pozadie vysvetliť.
Preto bude opäť dôležité, podobne ako v prípade dlhu SDKÚ, aby médiá nepustili tému a tlačili Ruska k spovedi. Je to nevďačná rola, keďže verejné vyšetrovanie nahráva opozícii, ktorá je žalostná aj bez finančných škandálov. Nedá sa ale svietiť, odvracanie zrakov od špinavej bielizne, ktorá je rozvešaná na zadnom dvore koalície, by sa mohlo v budúcnosti vypomstiť ešte škaredšie, než je katastrofická predstava ďalších percent pre Fica. Ak prepadneme cynizmu, situácia je možno pozitívna v tom, že pribrzdí Ruska a ANO v divokom cvale po stimuloch a iných ziskoch, na ktoré si brúsili chrup. Dôvod na oslavu to ale nie je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.