budeme hľadať medzi našimi ľuďmi," hovorí podpredseda HZDS Milan Urbáni. Podľa neho tak strana získa väčšiu záruku, že "pri prvom zaváhaní sa nezačnú hrať na nestraníkov a prípadne neopustia poslanecký klub".
V tomto volebnom období zatiaľ HZDS opustilo 23 z 36 poslancov. Ako sa zmení poslanecký klub po voľbách dnes nevie ani šéf strany Vladimír Mečiar, hoci práve on má najdôležitejšie slovo pri zostavovaní kandidátky.
Urbáni nevie, kto zo súčasných poslancov HZDS nebude kandidovať. "Ešte som nepočul nikoho, že by nechcel. Myslím, že skoro každý bude chcieť kandidovať," povedal.
V minulosti mnohí poslanci do poslednej chvíle nevedeli, či na kandidátke budú. Napríklad opora HZDS Katarína Tóthová sa pred minulými voľbami ocitla až na 60. mieste. Do parlamentu sa napokon po čase dostala, nastúpila na zaniknutý mandát poslankyne Ireny Belohorskej, keď sa tá stala europoslankyňou. Včera Tóthová povedala, že ešte nie je rozhodnutá, či bude kandidovať.
Mečiar agentúre TASR povedal, že hnutie nechce oslovovať známych ľudí, čo by pritiahli voličov. "Radšej s menšou podporou stranícky výber," hovoril. Urbáni však nevylúčil, že v zozname prípadnych kandidátov na poslancov do parlamentu budú aj známe tváre "oddané" HZDS.
Medzi tradičných priaznivcov šéfa HZDS patrí spevák Jožo Ráž. Urbáni hovorí, že v HZDS si ho pre jeho postoje veľmi vážia. "Takých chlapov, ako je on, na kandidátku potrebujeme." Podľa neho je to však vec Bratislavy, koho nominuje.
Bratislavský šéf HZDS poslanec Ján Cuper povedal, že otázka kandidátov bude aktuálna až po župných voľbách. "Ale ja sa nebránim myšlienke kandidatúry Joža Ráža, lebo je to človek s veľkým srdcom, výborný hudobník. Bol by ozdobou každej strany v parlamente."
Zoznam ľudí, ktorí sa budú uchádzať o hlasy voličov, má vraj HZDS už takmer hotový. "Databáza je už skoro hotová a máme aj kvóty pre jednotlivé kraje," povedal Urbáni. V HZDS budú prihliadať na výsledky posledných volieb. Najviac kandidátov by mali mať kraje, kde sa HZDS darí, teda Trenčiansky a Žilinsky kraj, najslabší je Bratislavský kraj. Kandidátov bude vyberať špeciálna komisia. Kto v nej bude, Urbáni ešte nevedel povedať. Kandidátnu listinu definitívne schváli nominačný snem.
Čo sa dialo pri zostavovaní kandidátok HZDS
1998 - Nominačný snem v Trnave na futbalovom štadióne bol veľkolepý. Kandidátnu listinu odsúhlasilo mávaním bielymi zástavkami asi 18-tisíc delegátov. Krátko pred snemom o kandidátke rokovalo republikové predstavenstvo, hoci farebná listina s fotografiami kandidátov už bola vopred vytlačená.
Zo 61 vtedajších poslancov sa na kandidátke ocitlo 36. Na zvoliteľných miestach boli najmä ministri alebo ľudia, ktorí zastávali vysoké funkcie v ekonomickej sfére, napríklad šéf dozornej rady VSŽ Ján Smerek, prezident VÚB Ján Gabriel, riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Július Binder. HZDS však angažovalo aj známych ľudí. Bývalý hokejista Jozef Golonka, či kardiochirurg Viliam Fischer neboli na zvoliteľných miestach, ale mohli zaujať voličov.
2002 - Nominačnému snemu v Nitre predchádzala nervozita v klube HZDS, pretože viacerí poslanci sa až z médií dozvedeli, že sa s nimi nepočíta. Z parlamentom sa rozlúčili Ivan Gašparovič, Oľga Keltošová, Marta Aibeková, Ivan Hudec, Roman Hofbauer, Július Binder, Imrich Andrejčák či Peter Brňák.
Snem sa stal známym najmä zápasom šéfa strany Vladimíra Mečiara a Ivana Gašparoviča, ktorý mu ako jediný oponoval a žiadal diskusiu o kandidátke. Mečiar musel kričať a hrozil, aby sa kandidátka nemenila, lebo hnutie nepôjde do volieb. V prejave hovoril, že vekový priemer klubu bol 62 rokov a preto bolo nevyhnutné, aby okresy začali vyzdvihovať mladších ľudí i za cenu, že klubu dočasne bude chýbať skúsenosť. Tvrdil, že kandidátku nepostavili na zásluhách.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.