podvodu pokuta až do výšky 20 miliónov Sk. Ďalšou sankciou je odňatie licencie a vinník už nebude môcť vykonávať žiadnu činnosť vo finančnom sektore. TASR o tom informoval hovorca Úradu pre finančný trh (ÚFT) Marek Kačmár.
Na podvod v Senci a jeho okolí upozornili rodičia žiakov, podľa ktorých sú na zmluvách o starobnom dôchodkovom sporení sfalšované podpisy ich detí. Zmluvy preveruje aj ČSOB d.s.s., ktorá zvažuje aj podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.
Podľa Kačmára sa ÚFT stretol už s viacerými podozreniami z podvodu, ktoré bolo potrebné prešetriť. V najbližšom čase by mali nadobudnúť právoplatnosť rozhodnutia o udelení pokút sprostredkovateľom za podvodne uzatvorené zmluvy vo výške rádovo stoviek tisícov Sk. V prípade podozrenia z podvodu v Senci a jeho okolí ide podľa Kačmára o prvý prípad, pri ktorom išlo o uzavretie zmlúv s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou v masovom meradle. "ÚFT prešetrí, či podvod spáchal priamo sprostredkovateľ, alebo iná osoba," vyhlásil Kačmár.
Podľa neho ÚFT v doterajších prípadoch pristúpil k rozhodnutiu rýchlo. V prípade, že sa z prípadu stane súdna kauza, podľa hovorcu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Martina Danka môže ďalšie sankcie uložiť vinníkovi aj súd.
Nedobrovoľnými klientmi ČSOB d.s.s. sa stalo niekoľko desiatok bývalých žiakov základnej školy na Mlynskej ulici č. 50 v Senci. Tvrdia to ich rodičia, podľa ktorých sú na zmluvách o starobnom dôchodkovom sporení sfalšované podpisy ich detí. Deti majú už 16 rokov, takže môžu zmluvu s niektorou zo správcovských spoločností podpísať. Podľa vyjadrení rodičov do ČSOB d.s.s. boli deti podvodníkom prihlásené 1. júla a 25. júla ich tá istá osoba aj odhlásila, čo sa dozvedeli v Sociálnej poisťovni (SP).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.