Korzár logo Korzár

Keď študovať, tak na Harvarde

Predstavme si modelovú situáciu: ste mimoriadne bohatý a máte mimoriadne nadaného potomka, ktorý práve maturoval a rád by študoval na tej najlepšej

univerzite. Potomok predpokladá, že mu poradíte. Kto ale poradí vám v tom, ktorá zo špičkových svetových univerzít je tá NAJ? Pravdu povediac, odpovedať na takto položenú otázku sa celkom exaktne a objektívne ani nedá, pretože kvalita univerzít sa nedá merať tak, ako napríklad kvalita priemyselných výrobkov. Na meranie kvality univerzít existuje množstvo kritérií a z času na čas sa v rôznych publikáciách objavujú zoznamy, v ktorých sú univerzity zoradené podľa kvality ponúkaného vzdelania i kvality vedeckého výskumu. Jeden takýto zoznam sa nedávno objavil v prílohe denníka Times, určenej vyššiemu vzdelávaniu. V zozname je uvedených 200 popredných univerzít celého sveta. Zaujímavá je najmä prvá desiatka, v ktorej sú tie najšpičkovejšie univerzity. V tejto desiatke naprosto dominujú americké univerzity, ktorých je tam sedem. Jednotkou celého zoznamu je Harvardova univerzita, na druhom mieste sa (s pomerne veľkým odstupom) umiestnila univerzita v kalifornskom Berkely, tretie miesto obsadil známy MIT (Massachusetts Institute of Technology). Aj štvrté miesto patrí americkej univerzite, konkrétne kalifornskému Caltechu. Večne súperiace britské univerzity v Oxforde a Cambridge obsadili piate resp. šieste miesto. Na siedmom, ôsmom a deviatom mieste sú opäť americké univerzity (Stanford, Yale a Princeton). Špičkovou univerzitou na európskom kontinente je podľa spomenutého zoznamu známa ETH (Eidgenössische Technische Hochschule, čiže spolková technická univerzita) v Zürichu. Spomedzi množstva ázijských univerzít sa v zozname na najvyššom (dvanástom) mieste objavila univerzita v Tokiu. Francúzi, ktorí sa radi chvália kvalitou svojho vysokoškolského vzdelávania, majú v prvej päťdesiatke len dve univerzity (Ecole Polytechnique je na 27. mieste, Ecole Normale Supérieure na 29. mieste). Ešte horšie dopadli Nemci, ktorí majú medzi prvými päťdesiatimi univerzitami len jedno zastúpenie (Univerzita Heidelberg na 47. mieste).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa domnievate, že v prvej desiatke je toľko amerických univerzít preto, lebo v systéme hodnotenia majú prsty Američania, mýlite sa. Celý zoznam vznikol na základe vyhodnotenia ankety, ktorej sa zúčastnilo 1 300 popredných pracovníkov univerzít z 88 krajín celého sveta. Títo pracovníci boli požiadaní, aby každý z nich nominoval desať najlepších univerzít v svojom odbore. Na základe týchto nominácií bola udelená polovica hodnotiacich bodov. Ďalších 20 % bodov bolo udelených na základe počtu citácií vedeckých prác členov príslušnej univerzity. Na základe pomer medzi počtom učiteľov a študentov bolo udelených 20 % bodov. Zvyšných 10 % bodov bolo stanovených podľa počtu zahraničných študentov a učiteľov, pôsobiacich na danej univerzite. Mimochodom, aj v prehľade najlepších univerzít sveta, ktorý zostavila univerzita Jiao Tong v čínskom Šanghaji, sa Harvardova univerzita umiestnila na prvom mieste. Takže je to jasné keď študovať, tak na Harvarde. Chce to len dve maličkosti peniaze a talent.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: rm

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 210
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 222
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 035
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 061
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 753
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 169
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 660
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu