novela zákona o pamäti národa, ktorú presadil práve Banáš, a ktorá hovorí, že ústav v prípade sporu musí znalcom originál vydať. Ústav ale hovorí, že v tomto prípade o spor nejde - ten by musel prebiehať pred súdom.
Banáš tvrdí, že podpis jeho krycím menom Lotos v spise nie je pravý. Postup ústavu ho rozhorčil. "Samozrejme, že existuje spor. Pán Langoš tvrdí, že podpis údajného agenta Lotosa je môj a ja tvrdím, že môj nie je." Práve podpis pod potvrdením o prevzatí finančnej odmeny od ŠtB bol dôvodom, prečo pripravil novelu. V Ústave súdneho inžinierstva v Žiline mu totiž povedali, že pravosť či nepravosť podpisu môžu potvrdiť, len ak budú môcť preskúmať originál.
Langoš ale spis nekomentoval. Ústav, ktorému šéfuje, len podľa zákona zverejňuje zväzky ŠtB tak, ako ich prevzal od SIS.
Originál spisu sa dá bežne skúmať len v bádateľni ústavu. Znalci hovoria, že svoju techniku tam nemôžu previesť. Po schválení novely si preto originál vypýtali. "Žiadosť Ústavu súdneho inžinierstva o vydanie originálu spisu na expertízu nespĺňa podmienky, ktoré táto novela ukladá," povedal tlačový tajomník ústavu Michal Dzurjanin.
Poslanec SMK László Nagy od začiatku tvrdí, že novela je protiústavná a v septembri sa chce obrátiť na Ústavný súd. Myslí si, že je prinajmenšom v rozpore so zákonom o archívnictve, ktorý hovorí, že archívne dokumenty nemôžu opúšťať brány archívu.
Právnici sa v tom, čo znamená slovo "spor" líšia. Jedni hovoria, že musí prebiehať pred súdom, iní, že nie. Poslankyňa Iveta Henzélyová z ANO, ktorá tiež za novelu hlasovala, však tvrdí, že v ANO si od začiatku mysleli, že pôjde o súdny spor. Inak by vraj nehlasovala za.
Poslanec Dušan Čaplovič zo Smeru sa na hlasovaní nezúčastnil. Keby však bol v pléne, hlasoval by proti novele. "Nikde vo svete nič také neexistuje, všade je možné si dokumenty požičať len prezenčne." Inak hrozí ich zničenie alebo strata. "Nerobme z toho trhací kalendár, ako si pán Banáš vymýšľa." Je ochotný sa pridať k Nagyovi, ktorý bude na podnet na Ústavný súd potrebovať 30 podpisov poslancov.
Banáša ŠtB zaevidovala ako agenta v čase, keď pracoval na tlačovom oddelení ministerstva zahraničných vecí a mal na starosti zahraničných novinárov. V jeho spise sa zachoval len jeden podpis. Priznáva však napríklad, že od ŠtB dostával rôzne dary, ako napríklad fľaše alkoholu. Nemyslí si, že niekoho udával a nesúhlasí s tým, že bol agent. "Keďže ÚPN nemá povinnosť skúmať pravosť týchto spisov, tak automaticky akceptuje, že sú pravdivé," tvrdí. "Prečo sa boja pravdy?" hovorí zase o Nagyovi.
Monika ŽEMLOVÁ
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.