konzervatívna zložka štátnej moci, preto aj efekt reforiem v justícii sa niekedy prejaví len dlhodobejšie," uviedol Lipšic v rozhovore pre TASR.
Prvý pozitívny efekt reforiem však podľa neho už možno sledovať na súdoch, ktoré v minulom roku rozhodli viac vecí, ako bolo napadnutých. "To znamená, že už odbúravajú aj staršie veci a pri reformách, ktoré sme takto nastavili, je dôvodný predpoklad, že do piatich rokov by mohli byť reštančné veci zo súdov v zásade odbúrané," skonštatoval minister.
Prioritou pre Lipšica je v súčasnosti realizovať už presadené reformy. "Boli vykonané najmä legislatívne zmeny, čo je často tá nevyhnutná prvá etapa. Ale často náročnejšou je etapa realizácie týchto zmien. Úplne sa zmenili niektoré právne odvetvia. Zásadne sme zmenili civilné konanie, zaviedli alternatívne riešenie sporov," podotkol Lipšic. Od nového roka začnú súdy aplikovať nové trestné kódexy.
Šéf rezortu by ešte chcel rozšíriť kompetenciu Najvyššieho kontrolného úradu, zúžiť imunitu ústavných činiteľov a upraviť napríklad aj zákon o prokuratúre a prokurátoroch. "Ak by sa mali zhodovať skutky so slovami, tak by zúženie imunity malo prejsť. Je to vec, ktorá je zapísaná vo vládnom programe," doplnil Lipšic.
Ocenil, že parlament väčšinu jeho reformných zákonov tento rok prijal viac ako ústavnou väčšinou. Spätnú väzbu na reformy v justícii má od občanov a odbornej verejnosti najmä vďaka svojim výjazdom do regiónov, na ktoré má vyhradený jeden deň v týždni. "Je ťažko povedať jednotný názor. Niekedy sa názory odbornej a laickej verejnosti líšili," zdôraznil. Občania majú podľa neho tendenciu paušalizovať situáciu v justícii a z jedného rozhodnutia, ktoré je zlé, to vzniesť na všetky rozhodnutia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.