pred jeho dovŕšením. No nie za každých okolností.
Do predčasnej penzie môže ísť človek, ak na dôchodky prispieval najmenej 10 rokov a ak by jeho dôchodok prevyšoval 1,2-násobok životného minima plnoletej osoby - čo nie je úplne v jeho rukách.
Výšku životného minima ministerstvo sociálnych vecí upraví vždy k 1. júlu. Keďže zakaždým to znamená určité zvýšenie, splniť podmienku nároku na predčasný dôchodok je čoraz ťažšie.
Veľký vplyv na vývoj opodstatnenosti žiadostí o predčasný dôchodok to však podľa hovorkyne Sociálnej poisťovne Vladimíry Pôbišovej nemá. Vraví, že možnosť požiadať o predčasný dôchodok využívajú najmä tí, ktorí v preddôchodkovom veku prišli o zamestnanie alebo o iný zdroj príjmu, a takto zamýšľajú riešiť svoju životnú situáciu. "Berú to ako riešenie dostať sa k akémukoľvek príjmu, skúšajú všetko."
Predčasný dôchodok je neraz jedinou spásou nezamestnaných v preddôchodkovom veku. Keď nedávno spoločnosť OFZ Istebné ohlásila, že v druhom polroku prepustí 257 zamestnancov, preventívne ju navštívili aj pracovníci Sociálnej poisťovne, aby potenciálne prepustených "informovali o 'výhodnosti', respektíve 'nevýhodnosti' odchodu do predčasného dôchodku", spomína riaditeľ úradu práce v Dolnom Kubíne Peter Florek.
Ak podmienky nároku na predčasný dôchodok nie sú natoľko prísne, aby od odchodu doň ľudí odradili, dôchodkovému systému ubúda prispievateľov a, naopak, pribúda odberateľov. Napríklad v Česku viedla kombinácia možnosti predčasného odchodu do penzie a "ekonomickej krízy v rokoch 1997 - 1999" k tomu, že v roku 1999 pripadalo na predčasné dôchodky viac ako 50 percent nových dôchodkov, píše Oldřich Glötzer. Štát na to podľa neho v roku 2001 reagoval tým, že sa pre ľudí odchádzajúcich do penzie predčasne zostrili podmienky.
Aj na Slovensku človek odchádzajúci do penzie predčasne prichádza o peniaze. Za každých 30 dní predčasnej penzie štát zníži dôchodok o pol percenta, čiže o šesť percent za rok, 30 percent za päť rokov.
Napriek tomu predčasný dôchodok nemusí byť na škodu. Z nedávneho amerického prieskumu vyplýva, že ľudia, ktorí prestanú pracovať až v 65 rokoch, si dôchodok veľmi neužijú, pretože väčšina z nich o dva-tri roky zomrie. Naopak, ľudia, ktorí do penzie odišli v 55 rokoch, teda predčasne, sa veľmi často dožívajú až 80 rokov. Prieskum si objednali veľké americké spoločnosti, aby zistili, či im vystačia penzijné fondy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.