Gazy do Izraela. Osadníci majú čas 48 hodín, aby svoje obydlia v Pásme Gazy opustili po dobrom. Tí, ktorí to nespravia, budú vysťahovaní násilím. Presne podľa scenára, ktorý narysovala vláda premiéra Ariela Šarona, niekdajšieho tvrdého zástancu osídľovania palestínskych území židovskými osadníkmi.
Izrael sa z Pásma Gazy sťahuje po 38 rokoch okupácie, ktorá sa začala v roku 1967 obsadením územia dovtedy patriacemu Egyptu. Budovanie židovských osád nariadil vtedajší premiér Levi Eškol v záujme vytvorenia nárazníkovej zóny na juhozápadnej hranici židovského štátu. Politickí analytici sa obávajú násilných zrážok medzi policajtmi a militantnými osadníkmi a niektorí upozorňujú, že konflikt so židovskými obyvateľmi pásma by mohol prerásť dokonca do občianskej vojny. Prvý súboj vyhrali včera osadníci. Izraelská polícia sa musela vzdať zámeru doručiť osadníkom oznamy o povinnosti opustiť ich domovy. Policajti rezignovali po tom, čo takmer tisíc militantných osadníkov obsadilo vchod do jednej z najväčších osád Neve Dekalim a zabránilo asi 60 príslušníkom izraelských špeciálnych policajných síl do osady vstúpiť. Policajtom sa podarilo doručiť oznamy o odsune obyvateľom menších osád na severe Pásma Gazy ako Nissanit alebo Elei Sinai. Do väčších osád ako Neve Dekalim sa policajti pre odpor osadníkov ani nepokúšali vstúpiť.
V Pásme Gazy žilo až donedávna asi 8500 osadníkov. Istý počet z nich už poslúchol výzvy izraelskej vlády a v posledných týždňoch pásmo opustil. Okolo 4000 radikálnym stúpencom osadníkov sa však podarilo preniknúť do niektorých väčších osád napriek snahe izraelských bezpečnostných síl. Evakuácia Pásma Gazy sa mala pôvodne skončiť v polovici septembra, minulý týždeň izraelská armáda oznámila, že tento termín posúva už na 4. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.