kandidoval vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Poverovacie listiny mu dnes odovzdá prezident Ivan Gašparovič, bývalý líder HZD.
Pyteľ za socializmu pôsobil ako sudca v Michalovciach, neskôr prešiel na československé ministerstvo zahraničných vecí, diplomaticky pôsobil na zastupiteľskom úrade v nemeckom Bonne. V roku 1990 sa vrátil k činnosti právnika, ktorú vykonával v Snine. Pyteľ tvrdí, že miesto veľvyslanca nezískal po straníckej linke. "Nie som v strane činný, všetkých aktivít som sa vzdal vlani v októbri. Som len formálnym členom," povedal pred časom pre denník Pravda.
Hovorca prezidenta Marek Trubač v tejto súvislosti uviedol, že výber a návrh kandidátov na veľvyslancov robí ministerstvo zahraničných vecí. "Prezident má len právomoc buď s kandidátom súhlasiť, alebo nesúhlasiť," povedal. Hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga reagoval, že veľvyslancov vymenúva prezident na návrh vlády. "Veľvyslanec Pyteľ bol vymenovaný v súlade s ústavou SR," konštatoval.
V súvislosti so straníckymi nomináciami sa v médiách spomína i nominant ANO Ivan Radosa, ktorý má údajne ísť za veľvyslanca do Veľkej Británie. Člen SDKÚ a starosta košickej mestskej časti Staré Mesto Ján Süli má zase záujem obsadiť post generálneho konzula v Békešskej Čabe.
Na júnovej porade vedúcich slovenských zastupiteľských úradov prezident Gašparovič ocenil presadzovanie kariérnych diplomatov na miesta ambasádorov. "Politika straníckych diplomatov pomaly na Slovensku končí, chcem tomu veriť," povedal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.