elektrární. Tie spadajú pod Ruskovo ministerstvo.
Firma Minerfin, v ktorej bol Blaško generálnym riaditeľom, dostala v decembri 2003 zákazku na dodávku čierneho uhlia za vyše 14 miliónov. Zákazku dostala v rokovacom konaní bez zverejnenia.
Rusko nastúpil na ministerstvo tri mesiace predtým, v septembri 2003. Vystriedal Roberta Nemcsicsa, s ktorým sa nezhodol aj pre elektrárne, lebo Rusko tam chcel dosadiť svojich ľudí. "Mal nejaký papier, kde bolo niekoľko desiatok mien. Odmietol som, aby niekto za mnou chodil so zoznamom nejakých mien," hovorí dnes Nemcsics o Ruskovom konaní.
Nemcsics otvorene priznáva, že dôvodom konfliktu bol aj Blaško. Ten bol v dozornej rade elektrární od januára 2002 do júna 2003. Nemcsics s jeho ďalším pôsobením v dozornej rade nesúhlasil, lebo mal informácie, že niektoré Blaškovi blízke firmy boli dodávateľmi pre elektrárne.
Elektrárne majú dodnes aktuálnu zmluvu s firmou Kovospol. Jej majiteľ je podľa viacerých zdrojov otec Ľubomíra Blaška. Zmluva bola podpísaná v roku 2002 a len v tomto roku firma dostala od elektrární už takmer 14 miliónov za rôzne služby a výrobky.
Podľa stanoviska elektrární dostal Kovospol zákazku na základe verejnej súťaže v roku 2002. Zmluva je podľa súčasného vedenia výhodná, jej platnosť končí na konci tohto roka. V roku 2003 vyplatili elektrárne firme viac ako 51 miliónov a v roku 2004 takmer 56 miliónov.
Ján Blaško sa odmietol s nami rozprávať.
Ruskov hovorca Maroš Havran včera povedal, že minister nemá o zmluve s Kovospolom žiadne informácie, a preto nemôže posúdiť jej výhodnosť alebo nevýhodnosť. "Podpisovanie zmlúv nie je v kompetencii ministra, ale výlučne v kompetencii vedenia elektrární."
Havran na otázku, či považuje za normálne, že minister chcel podnikať s človekom, ktorý profitoval aj z jeho rezortu, povedal: "Spomínaný projekt nesúvisel so Slovenskými elektrárňami, energetikou ani so žiadnou z oblastí súvisiacich s rezortom hospodárstva a minister hospodárstva mal v ňom figurovať len ako vlastník akcií, čo platná legislatíva umožňuje."
Pavol Rusko si od Blaška v roku 2003 požičal sto miliónov korún. Viackrát už zmenil vyjadrenia o tom, načo si ich požičal a z čoho ich vrátil. Posledné jeho vyjadrenie hovorí, že 40 miliónov zo 100 nepoužil, lebo projekt, ktorý spolu plánovali rozbehnúť, nevyšiel.
Neskôr sa Rusko s Blaškom zrejme pohádali, pretože práve Blaško mal byť ten, kto pred svojou smrťou rozdistribuoval zmenky, ktoré mu Rusko podpísal.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.