spoločnosti Žilina Invest. Konateľ firmy Stanislav Vinc sa aj preto k výroku súdu nevyjadril.
Vinc naďalej tvrdí, že cestu nestavajú a robia len archeologický prieskum. Ak ho súd nariadi zastaviť, podľa Vinca "po právnej analýze sa rozhodneme, či podáme odvolanie".
Podľa predsedu okresného súdu v Žiline Petra Hrnčiara ak bude stavba pokračovať, "pôjde o nerešpektovanie rozhodnutia súdu, čo môže mať trestnoprávne následky". Znamená to, že by niekto mohol byť potrestaný odňatím slobody.
Rozhodnutie súdu sa síce netýka všetkých pozemkov, na ktorých sa cesta stavia, ale bez nich sa nedá dobudovať a sprevádzkovať. "Máme pripravené podania aj iných vlastníkov pozemkov pod infraštruktúrou, ktorí budú rovnako žalovať investora na súde," povedal advokát majiteľov pozemkov Maroš Uháľ.
Šokovaný je z rozhodnutia súdu žilinský primátor Ján Slota "Keď niekto urobí škodu veľkého rozsahu a mne je jedno, či súd alebo štát, mal by sa za to zodpovedať pred slovenským národom," hneval sa. Podľa neho sa pozeráme na frašku, keď štát chce zlikvidovať štát.
Slota povedal, že technológie, ktoré sa musia po ceste dostať do automobilky, už smerujú na Slovensko, napríklad aj 150-tonový lis. Štvorpruhová cesta mala byť hotová do konca augusta. Slota tvrdí, že teraz už budú nasledovať sankcie. Ešte koncom mája na stavenisku automobilky vyhlasoval, že Kia nezastaví tajomník OSN ani ruský či americký prezident.
Majitelia pozemkov, na ktorých Žilina Invest stavia už niekoľko mesiacov bez majetkového vysporiadania, sú spokojní, ale tvrdia, že nebudú prehnaní optimisti. Členka petičného výboru Margita Mravcová rozhodnutie súdu považuje za prvú satisfakciu po dvoch rokov štátnych lží a podvodov. "Celú stavbu začala vláda porušovaním zákonov. Až teraz dochádza k víťazstvu pravdy a satisfakcii," hovorí majiteľka pozemkov.
Autor: rk, dv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.