koalícia ani svet určite nezrúti, lebo (napr.) "o túto aféru sa nezaujímajú ani ľudia, ani politici" (Mesežnikov pre ČTK), a tak ďalej a tak podobne, predsedníctvo KDH rozhodlo, že ak Dzurinda nenavrhne odvolanie ministra hospodárstva, "vláda nebude pokračovať v súčasnom zložení". Výborne. Tak treba cvičiť s intelektuálmi. Politológov to ale neznechutilo a včera sme sa už mohli dopočuť, že - napr. - "vládna koalícia čelí najväčšej kríze od svojho vzniku". Ďalšia predpoveď počasia. Teraz ešte spočítať, koľko najväčších kríz už bolo...
Budúcnosť koalície ale nevyzerá ružovo, to je fakt. Krok KDH je správny a rozumný, pretože - ako sme už dávno napísali - v dobrej demokracii nemôže zotrvať v kresle ministra človek, ktorého osobné financie sú, mierne povedané, pofidérne, požičiava si nad rámec možností, ktoré dovoľuje jeho priznaný majetok a existujú dôvodné indície, že nemusí (nemusel) byť vo svojom rozhodovaní slobodný. To sú principiálne argumenty, proti ktorým niet protilátky.
Mimo kontext je zrejme aj názor SMK, ktorá je ochotná Ruska podmienečne akceptovať v prípade, ak dôveryhodne vysvetlí zmenkovú transakciu s podnikateľom Blaškom. Mimo kontext nielen preto, lebo Rusko včera potvrdil, že "nemá nové vysvetlenie", ale aj z toho dôvodu, že aj keby ponúkol také, ktorému by sa dalo dôverovať, zároveň by znamenalo, že doteraz neklamal iba trikrát, ale už štyrikrát. To sa vo verejnej funkcii nepatrí, všakáno. A navyše sa ešte prevalilo, že nejaká Blaškova firma vyhrala tri mesiace po Ruskovom nástupe do funkcie zákazku od elektrární na základe rokovacieho konania bez zverejnenia. A to už je vonkoncom neudržateľné. Ešte aj vtedy, keby nejaké budúce vyšetrovanie nepreukázalo súvis so zmenkami.
Aby nedošlo k nedorozumeniu. Nedá sa v tejto chvíli tvrdiť, že z kauzy zmenky automaticky vychádza, že Rusko niečo nečestného či kriminálneho spáchal. Sme slobodná krajina, každý môže podpisovať dlžobné úpisy nielen do výšky svojho majetku, ale trebárs aj hrubého domáceho produktu. Ak veriteľ zmenku prijme, je to záležitosť tých dvoch. Keby bol Rusko dnes napr. riaditeľom Markízy, tak má nejaký dlh, čo už splatil, či splatí, alebo nie, ale - iba jeho vec. Dlh sám osebe nie je morálny ani nemorálny. Jediný problém (pokiaľ nepoznáme detaily) je len a len s tým, že zmenkami sa upísal k platbám prevyšujúcim vlastné príjmy i majetok človek, ktorý nakladá s verejnými miliardami. To je všetko - ministrom by Rusko nemal zostať len a len preto, lebo nevie či nechce objasniť pozadie.
Keďže Ruska už poznáme, skutočnosť, že je zadĺžený (a možno aj predĺžený!) zvlášť neprekvapuje. Vzhľadom na jeho predpolitickú minulosť a ignorantský spôsob, akým prišiel o podiely v Markíze, nič šokujúce. Hovoriť o akomsi ohromnom škandále, aký tu (už zase!) ešte nebol, je preto nepatričné. Takých sú v Európe do roka tucty.
Tuctové nemusia byť ale politické dozvuky. Odvaha Hrušovského a spol., ak odmyslíme dva týždne oneskorenú reakciu, sa cení, ale ženie KDH do vynútených krokov, čo nemusí byť ideálne v situácii, keď ostatní si nechávajú otvorené opcie. Špekulácie, čo bude, ak sa naplní taký či onaký scenár, sú predčasné, pretože nadchádzajú hodiny zákulisných trikov a zvratov. Pokiaľ sa KDH nechce úplne blamovať, istá by mala byť vláda buď bez nich, alebo bez Ruska. To ešte neznamená ani pád Dzurindu, ani predčasné voľby, ako šíria poplašné správy a slovenskí politológovia. To, že jedna strana opustí koalíciu, totiž nič nemení na fakte, že k vysloveniu nedôvery vláde treba stále 76 hlasov a na schválenie ústavného zákona o skrátení volebného obdobia 90. Inak povedané - KDH či Rusko mimo vlády je jedna vec, a ich hlasovanie proti Dzurindovi či pre predčasné voľby úplne iná. Koalícia má ale všetky predpoklady, aby vyšla z Ruskovej kauzy natoľko oslabená, že vládnutie už nedokáže ani simulovať, čo sa jej doteraz vcelku darilo.
Kto zarobí a kto prerobí na afére sa tiež odhadnúť nedá. Zle však naisto neobíde politický systém, ktorý potrebuje posilniť v citlivom bode nepísaných noriem a pravidiel. Signál, ktorý sa chystá vyslať KDH, hovorí, že predsa len existuje časť politickej triedy, ktorá kvôli zotrvaniu pri moci nie je ochotná akceptovať úplne všetko. To je pozitívne (čo, samozrejme, nevylučuje, že motívy KDH sú celkom iné). Azda tento odkaz nezanikne v nezmyselnom vresku o "ďalšom kole sporov KDH-ANO" (a pod.). Dôveryhodnosť kroku KDH by ale výrazne podporilo, keby sa rovnako razantne ako s Pavlom Ruskom dokázali vysporiadať aj s Pavlom Bielikom...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.