Ryszardovi Polanskemu (pôvodným menom Ryszard Liebling) a Bule Polanskej (rodenej Katzovej). V roku 1937 sa jeho rodina presťahovala do Poľska, kde ich väznili rovnako ako milióny ďalších poľských Židov. Jeho matka zomrela v koncentračnom tábore, no mladému Polanskemu sa podarilo z krakovského geta ujsť a vojnu prečkal potulkami po európskom vidieku. Tieto skúsenosti neskôr zúročil vo filme Pianista, ktorý v roku 2002 vyhral Oscara. Hlavnú postavu tu stvárnil Adrien Brody.
Polanski študoval na filmovej škole v Lodži a spočiatku pôsobil ako divadelný a filmový herec. Zaujal napríklad vo filmoch ako Nepozvaní hostia, Čo povie žena či Nevinní čarodejníci. Režijnú kariéru začal v roku 1958 krátkymi filmami, za ktoré získal množstvo medzinárodných ocenení. Ako režisér hraných filmov úspešne debutoval psychologickou drámou troch ľudí Nôž vo vode, za ktorý získal hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Film vznikol pod silným vplyvom tvorcov francúzskej novej vlny a talianskeho režiséra Michelangela Antonioniho. Ďalšie filmy točil už v zahraničí, pričom štýlovo najucelenejším je jeho americký detektívny film Čínska štvrť s Jackom Nicholsonom a Faye Dunawayovou v hlavných úlohách. Medzi jeho ďalšie úspešné filmy patria Tess, ktorý nakrútil v anglicko-francúzskej koprodukcii. Postupne silnel jeho sklon k čiernemu humoru, výstrednosti a absurdite. K filmom si často sám písal scenáre a v niektorých z nich si i zahral.
Vo filme Ples upírov hral hlavnú úlohu po boku svojej vtedajšej manželky Sharon Tate. Tú 9. augusta 1969 zabila fanatická skupina narkomanov združených okolo Charlesa Mansona. Po tom, čo ho 1. februára 1978 uznali vinným v prípade znásilnenia 13-ročného dievčaťa Samanthy Gailey, Polanski ušiel pred spravodlivosťou. Ak by sa opäť objavil na pôde USA, hrozilo by mu až 50 rokov väzenia. Francúzske zákony neumožňujú vydávanie svojich občanov do zahraničia, čo Polanskemu v tomto prípade mimoriadne vyhovuje.
V prípade ohovárania s britským časopisom Vanity Fair sa režisér súdil formou videoprenosu, pretože ani na území Veľkej Británie sa nemôže cítiť v bezpečí. Na najvyššom súde v Londýne vysúdil čiastku v prepočte dva milióny 750-tisíc korún.
Medzi jeho najznámejšie filmy patria Oliver Twist, Pianista, Deviata brána, Horký mesiac, Rosemary má dieťa či Pianista.
(SITA)
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.