miesto privolali políciu. Nezasiahla, hoci už uplynuli dva dni, odkedy sa stalo právoplatným rozhodnutie súdu, ktorý firme a tretím osobám vstup na súkromné pozemky zakázal.
Žilinský vyšetrovateľ, ktorý si neželal byť menovaný, včera povedal, že na pozemkoch by sa muselo strieľať, aby polícia zakročila. Advokát majiteľov Maroš Uhaľ podal včera popoludní na žilinskom odbore skráteného vyšetrovania trestné oznámenie pre marenie výkonu úradného rozhodnutia. O ďalšom trestnom oznámení pre poškodzovanie cudzej veci z 20. júla žilinský vyšetrovateľ ešte nerozhodol.
Predseda okresného súdu v Žiline Peter Hrnčiar povedal, že "nad políciu je prokuratúra". Podľa neho rozhodnutie súdu treba repšektovať, ale on nemá v kompetencii, aby dával príkazy polícii, čo má robiť. Súdne rozhodunita sa podľa neho v zásade vymáhajú cez exekučné konania, čo nie je len zhabanie majetku, ale aj "vykonať a vynútiť, zrealizovať rozhodnutie súdu proti vôli odporcu".
Advokát Tomáš Kamenec povedal, že "policajti mali rešpektovať rozhodnutie súdu a mali chrániť majetok majiteľov pozemkov". Neexistuje právny dôvod, aby sa niekto mohol bez súhlasu vlastníka pozemku na ňom zdržiavať. "Akýkoľvek argument neobstojí, o čom svedčí rozhodnutie okresného súdu v Žiline," dodal Kamenec.
Ústavný právnik Radoslav Prochádza povedal, že "policajt je povinný vykonať služobný zákrok na ochranu právom chránených záujmov súkromných osôb alebo verejného poriadku". Podľa neho nemusí vykonať zákrok, keď je jeho vykonanie spojené s nebezpečenstvom pre jeho osobu, alebo je to zjavne zbytočné. Musí však o tom informovať najbližšie oddelenie polície, ktoré rozhodne o ďalších krokoch.
Ťažké mechanizmy, vrátane valca, sa od rána presúvali po pozemkoch 71-ročnej Mojšanky Melánie Solárovej. Nechala preto zavolať políciu, aby ochránila jej záujmy a zabezpečila výkon súdneho rozhodnutia. Policajná hliadka prišla, a "zadokumentovala" prejazdy nákladných áut cez pozemok. Policajti tvrdili, že na okresnom policajnom riaditeľstve bola práve porada o ďalšom postupe v prípade pozemkov pre infraštruktúru Kia a oni majú iba odviesť svedkyňu, aby podala trestné oznámenie. "Ak porušili predbežné opatrenie, polícia mala nevyhnutne konať," tvrdí zas Uhaľ.
"Nemáme oprávnenie zasiahnuť a zastaviť presun áut po pozemku. Sme povinní prijať trestné oznámenie. Možno sa to nebude riešiť trestnoprávne ako marenie výkonu, ale občianskoprávne," tvrdili napoludnie dvaja žilinskí policajti.
Krajský policajný hovorca Igor Mahut včera okolo pol tretej popoludní o spomenutej porade nevedel nič. "Bola iba štandardná operatívna porada o bezpečnostnej situácii v okrese. Žiadny policajný orgán dnes nerokoval o pozemkoch Kia. Nemal na základe čoho. Podľa mojich informácií nebolo podané ešte dokonca ani trestné oznámenie."
Solárová je zhrozená z arogancie investorov. Hovorí, že je jej už zle z toho, čo sa deje. Svoje pozemky pod infraštruktúru predá, ak jej doplatia približne 366-tisíc korún za pozemky, ktoré predala pod závod Kia. Majitelia, ktorí ponúkanú cenu odmietli, dostali totiž napokon od štátu viac. "Urobili z nás buričov, rozbíjačov, neprajníkov, piatotriednych ľudí len preto, že chceme, aby dodržiavali zákon a nesiahali nám na náš majetok."
Autor: wm, rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.