ľadovec nedorazil, ovplyvnil klímu natoľko, že sa na ich území vytvorili horské údolné ľadovce alpského typu a tie vymodelovali naše najvyššie pohorie do tej podoby, akú ju poznáme dnes. Po oteplení a roztopení ľadovcov ostali viditeľné stopy nielen v tvare reliéfu, ale aj v podobe jazier, ktoré sú krásnym spestrením tatranskej prírody.
Dostupná literatúra uvádza na území Tatier rôzny počet plies, najčastejšie sa však vyskytuje cifra 165. Najväčšie plesá vznikli v skalných kotloch, tzv. karoch, kde voda vyplnila ľadovcom vyhĺbené kotly v tvrdej tatranskej žule. Tatranskí rekordéri, čo sa týka rozlohy, sa nachádzajú v Poľsku (Wielki Staw Polski, Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami), na našom území je najväčším ľadovcovým jazerom Veľké Hincovo pleso, ktoré bude objketom nášho záujmu.
Veľké Hincovo pleso sa nachádza v závere Mengusovskej doliny v nadmorskej výške 1944 metrov. Obklopujú ho Kôprovský štít, Čubrina, Veľký Mengusovský štít a Hincova veža. Zaberá plochu až 20,08 hektára a je tak vôbec najväčším prírodným jazerom Slovenska. Má úctyhodnú hĺbku - až 53 metrov (aj to je slovenský primát). Maximálna dĺžka jazera je 740 a šírka 370 metrov, pravda, údaje o rozmeroch plies sa pomerne dynamicky menia, keďže sú zanášané sutinou a postupne sa zmenšujú. Pri vysokej nadmorskej výške ani nečudo, že ľadová pokrývka sa tu drží 9 - 10 mesiacov v roku a teplota vody zvyčajne nepresahuje 8 stupňov. S tým súvisí aj chudobný život v plese a jeho nádherne modrá farba a priezračnosť vody. V lete je dovidieť až do hĺbky 12 a pol metra, čo je ďalší slovenský rekord.
Ako všetky tatranské plesá, aj Veľké Hincovo pleso leží na území Tatranského národného parku, navyše patrí do Národnej prírodnej rezervácie Mengusovská dolina.
BEDEKER
Prístup: K Veľkému Hincovmu plesu vedie modrá turistická značka, pre túru si môžete zvoliť dva východiskové body. Jedným je Štrbské Pleso (1 346 m), presnejšie povedané, zastávka Popradské pleso na trati Tatranskej elektrickej železnice asi 15 minút od Štrbského Plesa. Táto trasa vedie Mengusovskou dolinou cez Popradské pleso (1 494 m), k Veľkému Hincovmu plesu to potrvá dve a pol hodiny. Druhým východiskom sú Tri studničky (1 141 m) na Ceste Slobody medzi Štrbským Plesom a Podbanským. Táto nepomerne dlhšia trasa vedie Kôprovou a neskôr Hlinskou dolinou cez Vyšné Kôprovské sedlo (2 180 m) ku plesu a trvá 6 hodín.
Zaujímavosti okolia: Kôprovský štít (2 363 m), Rysy (2 499 m), Symbolický cintorín pri Popradskom plese, Mlynická a Furkotská dolina, Bystré sedlo, Wahlenbergove plesá, Predné Solisko (2 093 m), Nižné Temnosmrečianske pleso, Vajanského vodopád, Hladké sedlo (1 993 m), Kriváň (2 495 m).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.