L
Libethenit je minerál po prvýkrát opísaný vo svete zo slovenskej lokality, nesúce jej meno.
"Prvý doložený nález banského radcu Rössnera, z opustených baní na meď v Ľubietovej, podnietil mimoriadny ohlas v mineralogickom kruhu. Už v roku 1817 K.A.Zipser a 1820 J.Jónás potvrdzujú existenciu ´fosforečnej medi´ v ľubietovských baniach. Neuvádzajú však potrebné kryštalografické a ani chemické zhodnotenie. To s dokonalosťou jemu vlastnou vykonal až F.A.Breithaupt (1823), profesor mineralógie na Banskej akadémii vo Freibergu. Bol to on, ktorý ho pomenoval podľa vtedajšej nemeckej verzie obce Ľubietová- Libethen," dozvedáme sa od Rudolfa Ďuďu z Východoslovenskej galérie.
Tento minerál má tmavoolivovozelenú až tmavozelenú farbu, skelný lesk, krátkostlpcovité a pyramidálne kryštálové tvary, kryštalovú sústavu má rombickú a tvrdosť 4. Je minerálom oxidačnej zóny medených rúd, kde sa často vyskytuje spolu s pseudomalachitom. Veľkosť kryštálov dosahuje do 4mm, iba ojedinelo až 8mm.
Na Slovensku sa okrem Ľubietovej v ložisku Podlipa našiel iba v dutinách kremeňa v Ponikách. Vo svete ho postupne zistili na viacerých ďalších náleziskách - v Belgicku, vo Veľkej Británii, vo Francúzsku, na Urale v Rusku, v Arizone v USA, v Nevade v USA, v Zaire, v Mexiku, či v Zambii.
"Ak ho má niekto záujem vidieť, môže si ho pozrieť v expozícii Východoslovenského múzea na Hviezdoslavovej ulici," dodáva R. Ďuďa.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.