sucho ponosujú záhradkári. V mnohých záhradkách je totiž dažďová voda jediný zdroj zavlažovania. A ako vyriešiť ostatné dni, keď niet studne ani vodovodu?
V horúcom lete i celé týždne nespadne ani kvapka a je viac ako isté, že zelenina sa nepohne. Najvhodnejším spôsobom, ako uchovávať vlahu a chrániť ju pred unikaním, je zakryť hriadky medzi rastlinkami čiernou fóliou alebo, a to je ešte efektívnejšie, nahrnúť mulč, ktorý chráni aj pred prílišným zahrievaním pôdy. Voda je však pre záhradku nenahraditeľná a praktickí záhradkári si ju zberajú. Nenosia ju v bandaskách z domu, ale pod odkvap búdy položia sud alebo vedrá a dažďovú vodu prelievajú do plastových fliaš. Niektorí záhradkári mávajú popri plote možno stovky fliaš naplnených touto vzácnou vodou. Vodu z vodovodu nepoužívajú, lebo je chlorovaná a pôdu vraj vysušuje.
Ak je vody ako šafranu
Polievať záhradu vodou z plastovej fľaše si môžu dovoliť naozaj iba malí záhradkári. Len oni dokážu ňou neplytvať. Polievajú iba nevyhnutné - listovú zeleninu, uhorky, paradajky, papriky, kaleráb či karfiol zásadne iba pri koreni. Ušetria nielen vodu, a zároveň tak nedávajú možnosť rásť na neosiatej pôde burine. Ešte lepšie urobíme, ak pôdu zvrchu zhrnieme, zalejeme a pôdu dáme späť, aby sa vlaha rýchlo nevysušila. Paradajky a uhorky by sa mali polievať - aj pri dostatku vody - iba pri koreni a iba odstátou alebo dažďovou vodou, údajne predídeme skorému žltnutiu listov a perenospore. Na zalievanie uhoriek, paradajok a paprík môžete vyskúšať ďalší vynález: Urobiť v plastovej fľaši s vodou jemnú dierku - aby voda vytekala iba po kvapkách a zasadiť ju aspoň desať centimetrov do zeme. Voda bude z nej pomaličky, i niekoľko dní vytekať a udržiavať pri koreňoch vlahu.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.