Neslovné prejavy hrajú pri komunikácii dôležité úlohu, najmä ak sa s niekým stretávame prvýkrát. Pevný, prípadne slabý stisk ruky, úprimný alebo
Alexander Kvietok
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vyhýbavý pohľad, triezve či extravagantné oblečenie, to všetko si obyčajne dlho zapamätáme. Duševné kvality človeka by sme však nemali určovať podľa vzhľadu. Najmä pri stretnutí s peknými ľuďmi máme sklon ignorovať hlas rozumu.
Neslovný prejav do určitej miery prezrádza to, čo naše slová skrývajú, pretože veľa neslovných prejavov je spojených s nervozitou. Sebadôvera či neistota sa veľmi dobre prejavujú inak, než slovami. Napr. pri obyčajnom stisku rúk ak je podaná ruka chladná a vlhká, je pravdepodobné, že dotyčný je v napätí a nervózny. Ľudia stojaci vzpriamene sú pravdepodobne sebaistejší a cítia sa lepšie ako tí, ktorí sa hrbia alebo kývajú telom.
Vo výťahu platí zvyk - ak v ňom nie ste so známymi - pozerať sa ku dverám a nie na prítomných. Je nepríjemné, ak si vás cudzí človek prezerá vo výťahu. V našej kultúre je to prinajmenšom neslušné. Aj iné formy neslovných prejavov môžu spôsobovať napätie, napr. priestor, ktorý udržuje ľudí medzi sebou pri rozhovore. Každý človek má svoju osobnú zónu, do ktorej nerád púšťa iných a považuje to za netaktnosť, vtieravosť. Týmto spôsobom znekľudňujú niektorí ľudia druhých, alebo sa ich snažia takto ovplyvniť. Je to tiež určitá forma sexuálnej ponuky. Čo sa týka dotykov ak nie sme s niekým v intímnom vzťahu - je v našej kultúre prijateľnou formou kontaktu stisk ruky. Čokoľvek nad to sa obyčajne pokladá za erotickú výzvu či za želanie vzbudiť dojem stavovského rozdielu.
To bolo niekoľko príkladov neslovných prejavov. Pokiaľ ide o ich používanie, je ťažké niečo radiť, lebo je ťažké tieto rady uskutočňovať. Kto je nervózny a neistý, nestane sa sebaistým, nech mu poradíme čokoľvek o podaní ruky s pevným uchopením a smelým pohľadom do očí proťajšku. Iba herec je schopný skryť osobné pocity za neslovnú konverzáciu. Pre nás ostatných však z toho vyplýva požiadavka veľkej citlivosti k vlastným neslovným prejavom, čo však neznamená sa ich zdržiavať. Naznačuje to tiež potrebu zvýšenej citlivosti k citovému stavu druhých ľudí, s ktorými prichádzame do osobného styku. Ak nám táto citlivosť chýba, môžeme sa dopustiť omylov, ktoré majú často hlboký a dlhotrvajúci vplyv na medziľudské vzťahy. Nezabúdajme, že každý z nás má schopnosť touto rečou bez slov hovoriť a tejto reči aj rozumieť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.