nosnice násadových vajec na produkciu bojlerových kurčiat. Od toho závisí aj druh krmiva, ktoré majú dostávať.
Pri výkrme brojlerov sa uplatňujú kompletné kŕmne zmesi (KZ). Aj bez prídavku iných krmív poskytujú hydine plnohodnotnú výživu počas celého jej života. Patrí k nim zmes HYD-01-štartér, ktorou sa zásadne kŕmi do sýtosti. Zníženie dávky, aj keď len dočasné, vedie k poklesu rastu, ktorý kurča v krátkom produkčnom cykle nedokáže kompenzovať. Tento typ KZ sa má podávať minimálne do 24 dní veku. Nasledujúca HYD-02-rastová sa podáva počas zvyšného obdobia výkrmu, s výnimkou posledných 10 až 14 dní. Posledná fáza výkrmu sa realizuje pomocou zmesi HYD-03-finálna.
Optimálny pomer spotrebovaných druhov kŕmnych zmesí je 15 percent štartérovej, 60 percent rastovej a 25 percent finálnej zmesi. Bojlerové kurča má počas výkrmu, bez rozdielu pohlavia, dosiahnuť vo veku 7,5 týždňa hmotnosť minimálne 1,5 kilogramu pri spotrebe nižšej ako 2,5 kilogramu kŕmnych zmesí.
Od 0. do 5. týždňa veku sa kurčatám podáva do sýtosti kŕmna zmes HYD-04/a. Od 6. do 10. týždňa majú dostávať KZ HYD-04/b. V tomto období im začneme regulovať príjem krmiva, a to až do dosiahnutia pohlavnej dospelosti vo veku 20 až 22 týždňov. Kuričkám ľahkého typu predkladáme do 17. týždňa veku zmes KZ HYD-05, neskôr KZ HYD-08. Dennú dávku postupne zvyšujeme tak, aby vo veku 20 týždňov dosiahla 70 gramov na mládku.
Kurčatá mäsového typu (budúce nosnice násadových vajec pre produkciu bojlerových kurčiat) sa odchovávajú pomocou štartérovej kŕmnej zmesi HYD-07. Od veku 2,5 do 9 týždňov dostávajú KZ HYD-08, od 10. týždňa HYD-09. Prechod na jednotlivé druhy zmesí (všetkých typov) má byť postupný a trvá približne týždeň. Od 20. týždňa začneme podávať KZ pre úžitkové nosnice HYD-10. Pre plemenné nosnice sa vyrába KZ HYD-11.
V drobnochovoch sa dostáva do popredia domáca výroba kŕmnych zmesí, a to zakomponovaním bielkovinovej doplnkovej zmesí do obilnín (DKZ). Pre nosnice sa používa typ BK 61, pričom sa k 5 kilogramom DKZ BK 61 pridáva 6 kilogramov kukuričného šrotu a 9 kilogramov pšeničného šrotu. Pri príprave zmesí sa neodporúča zamieňať pšenicu ani kukuricu za jačmeň, pretože nosnice nie sú schopné stráviť ho a využiť bez enzymatického ošetrenia. Vo výkrme brojlerov sa používa DKZ BK 62-D, pričom k 3 kilogramom tejto zmesi sa pridáva 2,8 kilogramu kukuričného šrotu a 4,1 kilogramu pšeničného šrotu.
Kurčatám budúcich nosníc pridáme k DKZ BK 62-D 2,5 kilogramu kukuričného a 4,5 kilogramu pšeničného šrotu. Takto získame kompletnú kŕmnu zmes na kŕmenie do veku 10 týždňov. Od 11. týždňa sa domáca výroba uskutočňuje zmiešaním 3 kilogramov DKZ BK 62-D, 4,4 kilogramu kukuričného šrotu a 8,4 kilogramu pšeničného šrotu. Od 20. až 22. Týždňa predkladáme už zmes vyrobenú pre nosnice.
Ak sa pri výrobe kŕmnych zmesí v domácich podmienkach presne dodržiavajú uvedené pomery, ich výživová hodnota sa plne vyrovná komerčne produkovaným zmesiam typu HYD. Ich výhodou je to, že hydina dosahuje priaznivé chovateľské výsledky pri ekonomicky výhodnejšom postupe.
Autor: MVDr. Ľubomír DZIMKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.