stoja nesystémové dotácie. Právom a po zásluhe. Sú rodnou matkou i otcom korupcie, klientelizmu, rodinkárstva a záchodového lobizmu. Trikrát fuj - nič pre slabý žalúdok.
Nesystémová dotácia sa od systémovej, čo tiež nie je žiadne dobro, líši zásadne v tom, že na jej pridelenie neexistujú žiadne podmienky, kritériá ani pravidlá. Pýtať môže každý na všetko a o tom, kto dostane a kto utrie nos, rozhodujú úradníci či politici podľa toho, ako (prípadne s kým) sa vyspia, resp. ktorá požiadavka má podporu šikovnejšej loby, silnejšej politickej strany a iných presvedčovacích prostriedkov - napríklad čierny kufor, biela obálka a pod.
Toľko teória a teraz prax. Ako sa dozvedáme z Korzára, v Košickom samosprávnom kraji sa pripravuje novela všeobecne záväzného nariadenia ("zákon" KSK), podľa ktorej by v budúcom rozpočte na rok 2006 mohli poslanci vyčleniť na dotácie, o ktorých oni sami hlasujú, ĽUBOVOĽNÚ výšku finančných prostriedkov. Doteraz totiž boli obmedzení hornou hranicou 7 miliónov Sk, čo im - zdá sa - bránilo v rozlete a bohumilých skutkoch. Ak si schvália zmenu, ktorú pokladá za "vylepšenie" aj župan Bauer, tak povolebná nominácia, ktorá, pochopiteľne, vzíde z tých istých strán, čo ovládajú kraj dnes, môže na základe individuálnych žiadostí a subjektívnych posúdení rozdať aj miliardu. Alebo dve, eventuálne. Prečo nie? Veď každý, kto pýta, zrejme peniaze potrebuje.
Ideovú podkovu novely vystihla poslankyňa Bombová: "Keby bolo vyčlenených viac financií, bolo by menej nespokojnosti". Na pohľad logické - a ak rozdáme všetko, nespokojný nezostane nikto. Skúsenosti s "prasačími výdavkami" (tak nazývajú nesystémové dotácie v USA) však svedčia o presnom opaku. Čím viac pridelených prostriedkov, tým dlhší zástup ohrdnutých... Záchvatom úprimnosti oslnil poslanec Drábik, ktorý myšlienku podporil úvahou, že "nech by sme sa ako poslanci snažili byť akokoľvek transparentní, aj my sa rozhodujeme podľa istých záujmov, lebo vždy je bližšia košeľa ako kabát..." Presne tak.
Na otázku, že kto je košeľa a kto kabát, dáva čiastočnú odpoveď webová stránka KSK. Tak napríklad Slovenský rýchlokorčuliarsky zväz inkasoval z KSK 100 tisíc. Košeľa. Krasokorčuliarsky zväz nedostal nič - bude zrejme kabát. Že prečo majú dostať peniaze rýchlokorčuliari a nie krasokorčuliari, prípadne aj kolobežkári, vedia len na KSK. Poslanci odhlasovali. Dychový orchester mladých je tiež košeľa. Starí na dychovku nedostali nič - čistý kabát. Mestský klub vzpierania a silových športov, Klub turistov Košice, Rodičovské združenie pri ZUŠ Hemerkova a stovka podobných sú všetko košele. Prečo práve títo a prečo nie tisícka úplne rovnakých organizácií, združení a spolkov?
Všeobecne záväzné nariadenie, ktorým si v KSK chcú zrušiť limit na "prasačie výdavky", je obyčajná nehoráznosť. Nesystémové dotácie predstavujú kombináciu morálne zvrhlého a mimoriadne neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami. Každou dotáciou, ktorú subjektívne niekam nasmerujeme, niekomu pomôžeme, niekomu ublížime (napr. konkurencii v danej oblasti) a všetkým občanom - vezmeme. Pretože, všakáno, poslanci nerozdeľujú peniaze vlastné, ale verejné. Nesystémová dotácia je dnes vo svete synonymom plytvania a korupcie. Možnosti poslancov (úradníkov) priamo prideľovať z rozpočtových či mimo stojacich zdrojov sa vo všetkých parlamentoch obmedzujú, lebo sú semeniskom najhorších vecí, s ktorými sa stretávame v politike. Keby s takým čímsi dnes prišili pri schvaľovaní rozpočtu v NR SR, mimovládne organizácie na čele s TIS a noviny by koalíciu i opozíciu roztrhali na cucky. Dávno sú preč časy poslaneckých "pomníčkov", na ktoré sypali priamo ministri financií, len aby im rozpočet prešiel (napr. Schmögnerovej miliarda v roku 2001). Toto sa dá navrhnúť a ešte obhajovať iba v KSK...
Odkiaľ sa tieto nápady berú? Vznik regionálnych samospráv pochopili politické strany ako ideálnu šancu na posilnenie svojej moci. Patent spočíva (okrem iného) aj v tom, že švindeľ, ktorý už neprejde v Bratislave, sa dá vyskúšať na dedine. Kľúčom k zvýšeniu vplyvu je čím viac klientov a vazalov a tí sa najľahšie získavajú a zaväzujú peňažnými darmi. Isteže, rolu zohráva aj samoľúbosť a márnomyseľnosť jednotlivcov, ktorým lichotí a robí dobre, že sa môžu hrať na grandov. Z cudzieho krv netečie - to je základná múdrosť, ktorú nalievajú do lebky novým členom už pri podpise straníckej knižky.
Verejnú moc si nepestujeme preto, aby sa hrala na Deda Mráza. Nesystémovým dotáciám netreba odbúrať limit, ale ich úplne zrušiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.