vedu a kultúru (UNESCO). Počas návštevy Slovenska to včera potvrdil generálny riaditeľ UNESCO Koičiro Macuura. Jeho manželka si v nedeľu v dedine Vlkolínec, ktorý je ako lokalita vedený v Zozname svetového dedičstva, osobne vyskúšala hru na tomto unikátnom hudobnom nástroji.
Nový dohovor UNESCO spolu so zoznamom zameraným na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva by mal byť prijatý v polovici novembra. "Momentálne máme 60 kandidátov na zaradenie do zoznamu, medzi nimi je aj slovenská fujara a ja pevne dúfam, že bude naozaj do zoznamu zaradená," uviedol pre novinárov Macuuru.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan po stretnutí s Macuurom konštatoval, že oblasť ochrany a propagácie nehmotných kultúrnych pamiatok je veľmi aktuálna a populárna. "Tu chceme, aby naša fujara naozaj prehovorila a dostala sa do sveta," povedal. Druhým slovenským kandidátom do zoznamu je dielo skladateľa Bélu Bartóka.
Macuura navštívil počas víkendu okrem Vlkolínca aj Banskú Štiavnicu. Okrem nich je v Zozname svetového dedičstva zo Slovenska aj Spišský hrad, historické jadro Bardejova a jaskyne Slovenského a Aggtelekského krasu, ku ktorým sú priradené aj Dobšinská ľadová jaskyňa a Stratenská jaskyňa v Slovenskom raji.
Slovensko sa snaží o zápis aj u ďalších lokalít, ako sú karpatské pralesy, mesto Levoča s tvorbou majstra Pavla či tokajská oblasť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.