obchode, či previesť na iný účet.
Výška povinného minimálneho zostatku sa odlišuje v závislosti od banky a druhu účtu. Na účtoch fyzických osôb sa pohybuje od sto do tisíc korún. Podnikateľom banky blokujú zvyčajne okolo tisícky. Ešte s väčšou sumou musia rátať tí, ktorí si chcú v niektorých bankách zriadiť špeciálny sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Tu sa môže minimálny zostatok vyšplhať až na 10-tisíc korún.
Z oslovených bánk iba Tatra banka nevyžaduje žiadny minimálny zostatok na účte. Žiadna ďalšia banka ho neplánuje v najbližšom čase ani upraviť, či úplne zrušiť.
"Minimálny zostatok slúži na krytie poplatkov súvisiacich s vedením a prípadným zrušením účtu," tvrdí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.
Ak napríklad klient nemá na konci mesiaca na účte dosť peňazí na zaplatenie poplatkov za vedenie účtu, banka ich strhne z minimálneho zostatku. "V opačnom prípade by sa klient zúčtovaním poplatkov mohol dostať do nepovoleného debetu úročeného sankčným úrokom," povedala hovorkyňa Ľudovej banky Jana Lukáčová.
Banky sa minimálnym zostatkom chránia pred tým, aby klient nenechal účet opustený a neposielal naň žiadne peniaze. Banka by z takéhoto účtu postupne strhávala poplatky za vedenie účtu, až by na ňom nič nezostalo. Ak však má klient na účte minimálny zostatok a nebude svoj účet využívať, banka ho v prípade nedostatku peňazí na ďalšie poplatky môže zrušiť a poplatky za zrušenie účtu uhradiť z tohto zostatku. Zrušenie účtu je zároveň aj jedinou možnosťou, ako sa klient môže dostať k zablokovaným peniazom.
Analytik spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal považuje minimálny zostatok na účte za normálnu požiadavku. "Banky majú pravdu v tom, že minimálny zostatok chráni klientov v prípade, že sú z účtu strhnuté rôzne poplatky. Ak sa klient v dôsledku týchto poplatkov dostane do nepovoleného debetu, tak platí sankčný úrok 20 až 30 percent ročne," hovorí Dohnal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.