názvom 'Európsky počítačový vodičský preukaz' ECDL (European Computer Driving Licence). Program pôvodne vznikol vo Fínsku a postupne sa rozšíril do celej Európy a aj do ostatných častí sveta, kde sa nazýva ICDL (Interneationl Computer Driving Licence). Testy sa vykonávajú v 36 jazykoch v 138 štátoch a celosvetovo sa mesačne vykoná približne 300 000 testov. Jedno percento všetkých obyvateľov Európy je uchádzačom o tento certifikát.
Na Slovensko sa tento program dostal v septembri 2003. "Existencia celosvetovo rozšíreného jednotného meradla pre overovanie počítačových zručností, zefektívnenie využívania výpočtovej techniky a zvýšenie pracovnej výkonnosti u pracovníkov s certifikátom ECDL," začal vymenovávať hlavné prínosy novodobého 'vodičáku' Anton Scheber, koordinátor ECDL na Slovensku zo Slovenskej informačnej spoločnosti, ktorá je držiteľom licencie ECDL v SR. Testy sa však nevykonávajú tam, ale v 49 akreditovaných testovacích centrách, ktoré sú roztrúsené po celom Slovensku. V metropole východného Slovenska, v Košiciach, ich je osem. V niektorých z nich si môžete objednať okrem samotného testu aj prípravu.
ECDL pozostáva zo 7 modulov (1. Základy informačných technológií, 2. Práca s počítačom a správa súborov, 3. Spracovanie textu, 4. Tabuľkový kalkulátor, 5. Databázový systém, 6. Elektronická prezentácia, 7. Informácie a komunikácia) a z každého z nich musíte zložiť samostatný test s úspešnosťou aspoň 75%. Obsah testov je určovaný podľa sylabu, ktorý je možné nájsť aj na internete (http://ecdl.informatika.sk). Prvý modul je teoretický, ostatné sú praktické a pozostávajú z ovládania Microsoft Windows a Microsoft Office (MS Word, MS Excel, MS Access, MS PowerPoint, MS Outlook a Internet Explorer). Platformu Windows a Office si môžete vybrať, za predpokladu, že dané testovacie centrum ju má k dispozícii. Testy pozostávajú z 30-40 otázok a na ich zvládnutie máte minimálne 45 minút. Výsledok z každého testu sa zapisuje ECDL Indexu. V priebehu 3 rokov si postupne musíte urobiť jednotlivé testy v ľubovoľnom poradí a v ľubovoľných centrách. Po úspešnom vykonaní ľubovolných 4 modulov môžete požiadať o vydanie Osvedčenia ECDL Štart, ktoré je však platné len na Slovensku. Na získanie medzinárodne uznávaného ECDL certifikátu potrebujete úspešne absolvovať testy zo všetkých 7 modulov. V prípade neúspechu sa nemusíte obávať, lebo test z ktoréhokoľvek modulu je možné opakovať.
Využitie tohto certifikátu je rôzne, môžete ho využiť tak na Slovensku ako aj v zahraničí. Na svojom júlovom zasadnutí schválila vláda SR návrh stratégie konkurencieschopnosti Slovenskej republiky do roku 2010, podľa ktorého by všetci štátni zamestnanci SR mali mať do konca roka 2008 Osvedčenie ECDL Štart. "Rovnako aj viaceré medzinárodné a aj veľké národné spoločnosti využívajú systém ECDL na vykonanie kvalifikačných skúšok zo základov a zručností v IT," vysvetľuje A. Scheber. Program ECDL prijali za štandard medzinárodné inštitúcie ako napríklad UNESCO, Svetová Banka, Iniciatívy európskej komisie, Červený kríž či rôzne podnikateľské organizácie.
V zahraničí poznajú aj ECDL pre pokročilých, teda ECDL Advanced. No na Slovensku sa zatiaľ táto forma spomínaného programu neposkytuje. "V súčasnosti sa o tom neuvažuje. Skôr sa uvažuje nad sprístupnením skúšok pre zdravotne postihnutých," dodáva koordinátor ECDL na Slovensku. Okrem ECDL Advanced existujú aj ďalšie formy, ktoré sú buď priveľmi špecializované alebo pre jednoduchšie verzie základného modulu.
Autor: Filip JERGA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.