stredných školách, ktorá začne platiť 1. septembra 2005, teda od nového školského roka, zavádza totiž viacero zmien.
Spomínaná vyhláška reaguje na hlavné nedostatky novej formy maturitnej skúšky, ktorá sa po prvýkrát realizovala v minulom školskom roku. Z viacerých problémov s ňou spojenou bol najviac medializovaný škandál okolo písomných testov z matematiky na úrovni A.
Nemennou však ostáva povinnosť na gymnáziu maturovať z piatich predmetov; troch povinných a dvoch povinne voliteľných. Ostatní stredoškoláci budú tak ako minulý rok skladať skúšku dospelosti zo štyroch predmetov. V platnosti zostáva aj rozdelenie maturitných predmetov podľa náročnosti na úrovne A, B, C. Takisto sa nemení ani centrálne zadávanie žánrov z materinského jazyka.
Prvá zmena sa týka balíka prírodovedných predmetov, z ktorých si gymnazisti museli minulý školský rok jeden povinne zvoliť. K matematike, fyzike, biológii, chémii a informatike bol pridaný šiesty predmet - geografia.
Na maturitnom vysvedčení sa zjaví nový údaj - percentil - informácia, z ktorej sa študent dozvie, ako obstál v externej časti v porovnaní s ostatnými maturantmi.
Dôležitým dátumom sa pre stredoškolákov stáva 15. október - dovtedy si žiaci majú právo zmeniť maturitné predmety alebo ich úrovne.
Minulý rok maturanti písali externé testy z predmetov matematika, anglický a nemecký jazyk; tento rok sa bude písať aj z jazyka francúzskeho, ruského, talianskeho a španielskeho.
Ministerstvo školstva zároveň pripravuje zriadenie špeciálneho strediska, ktoré sa bude zaoberať tvorbou a vyhodnocovaním písomných testov externej časti maturitnej skúšky ako aj testov pre deviatakov - Monitor 9.
Nová vyhláška a najmä zavedenie porovnávacieho percentilu je podľa šéfa rezortu školstva ďalším krokom ku skvalitneniu stredoškolského štúdia. "Budú sa môcť navzájom porovnávať nielen školy, ako to bolo po prvýkrát tento rok, ale aj konkrétni maturanti. Študent bude vedieť, či sa svojimi vedomosťami, napríklad z angličtiny, zaraďuje v rámci celého Slovenska na špičku alebo len ťahá za kratší koniec. Podľa toho si budú môcť aj vysoké školy alebo zamestnávatelia vyberať najlepších absolventov," povedal pre TASR minister Fronc.
Študenti, ktorí 20. apríla 2005 vyšli do ulíc, aby štrajkovali proti novým maturitám a mnohým faux-pas, ktoré sa pri ich zavádzaní stali, sú s novou vyhláškou spokojní. "Každá zmena k lepšiem je pre nás malou výhrou. Je to síce už pár mesiacov, čo sme štrajkovali, no aspoň vieme, že nie nadarmo sme vyšli do ulíc," hovorí predsedníčka Študentského parlamentu mesta Košice a členka protestného výboru Zuzana Tkáčová. "Jednou z prvých požiadaviek, ktoré sme dali pri proteste i pri následnom stretnutí s ministrom, bolo práve pridať k prírodovedným predmetom geografiu. Preto som veľmi potešená, že sa tak stalo. Pri výbere mauritného predmetu to pomôže mnohým študentom, najmä tým humanitne zameraným," pokračuje. "Čo sa týka pridania údaja o tom, ako študent zmaturoval v porovnaní s ostatnými... Stále je dobré vedieť, koľko ľudí ste nechali za sebou," usmieva sa, no zároveň dodáva, že nie je dôležité, ako zmeny vyzerajú na papieri, ale ako bude vyzerať ich uvedenie do praxe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.