Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.
Botrytída je choroba viniča vyvolaná plesňou sivou Botrytis cinerea Pers. Huba sa vyskytuje všade, je saprofytická, prispôsobivá podmienkam. Na viniči sa môže vyskytnúť počas celej vegetácie. V priaznivých teplotných a vlhkostných podmienkach, vo fenologickej fáze intenzívneho rastu niekedy ju vidieť už od druhej polovice mája spolu s peronospórou a múčnatkou a pri kvitnutí viniča aj s bielou hnilobou. Najrozšírenejšia a najnebezpečnejšia je vo fenofáze vyzrievania nadzemných orgánov; vyskytuje sa najmä na bobuliach z hrozna.
Botrytis cinerea napadá kvetenstvá, strapiny, zelené bobule. Spôsobuje na nich zelenú hnilobu a najmä ničí vyzrievajúce hrozno. Infikujú sa aj púčiky na letorastoch. Z podhubia a sklerócií na jar vyrastajú konidiofóry a konídie, ktoré môže byť zdrojom šírenia plesne sivej od začiatku vegetácie. Napadnuté letorasty menia farbu na sivohnedú. Súkvetia a bobule zasychajú na strapine a majú povlak konidiofór s výtrusmi, ktoré sa roznášajú vetrom a infikujú ďalšie hrozno.
Pleseň sivá na listoch a letorastoch škodí iba po ich mechanickom poškodení (ľadovec, roztoče, iné kalamity), na hrozne po jeho poškodení (osy, vtáctvo). Napadnutím strapiny sa zastavuje rast a vývin bobúľ. Najväčšie škody vznikajú na dozrievajúcom hrozne. Pri zanedbaní ochrany zničí celú úrodu.
Botrytída sa šíri v daždivom počasí alebo pri relatívnej vlhkosti vzduchu nad 85 percent, pri optimálnych teplotách 15 až 25 °C. Rozvoj a šírenie huby umožňuje aj slabá genetická rezistentnosť odrôd, mechanické poškodenie nadzemných orgánov a zlá agrotechnika, najmä ochrana viniča. K veľmi náchylným odrodám patria Müller-Thurgau, Burgundské biele, Muškat Ottonel, Portugalské modré, Svätovavrinecké a iné. Náchylné sú Rizling rýnsky, Veltlínske zelené, Veltlínske červené rané a ďalšie. Pomerne odolné sú Silvánske zelené, Rizling vlašský, Frankovka modrá, Tramín a podobne.
Chemická ochrana proti plesni sivej sa robí preventívne spolu s postrekmi proti peronospóre, múčnatke, bielej hnilobe a druhej generácii obaľovačov. Po rozkvitnutí sa do postrekov pridávajú Euparen Multi, Hattrick alebo strobiluriny Discus a Quadris. Strapiny hrozna od začiatku fenofázy vyzrievania bobulí dôsledne a pravidelne ošetrujeme, a to za daždivého počasia, patogenity a silného tlaku plesne sivej (najmä náchylné odrody určené na neskorý zber). Postreky sa opakujú v 10- až 14- dňových intervaloch. Začiatkom mäknutia bobúľ môžeme použiť fungicíd z radu Rovral s účinnou látkou dicarboximidov alebo Ronilan WG, Sumilex 50 WP a iné.
Listovú plochu proti múčnatke chránime sírnatými prípravkami, proti peronospóre - predčasnému opadávaniu listov - Cuprocaffarom. Počas vyzrievania pri veľkom nebezpečenstve plesne sivej použijeme kontaktné prípravky Mythos 30 SC, Switch, 62,5 WP, Teldor 500 SC alebo niektoré zo spomenutých prípravkov. Pri všetkých treba dodržať stanovenú ochrannú dobu a koncentráciu. Ochranu môžeme doplniť aj biologickým prípravkom Trichodexom.
Ušľachtilá forma plesne Botrytis cinerea však skvalitňuje šťavu hrozna. Ak sú porast aj hrozno zdravé, majú dostatok vlahy, v slnečnej a teplej jeseni pleseň napadne bobule. Voda sa odparuje, cukry, aromatické a iné látky sa koncentrujú a tvoria sa cibéby - hrozienka. Z cibéb sa vyrába zvláštnou oxidatívnou technológiou vysoko kvalitné prírodné sladké víno.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.