cítiť cigaretový pach. Ešte dobre, že nie je doma Erikov otec, lebo hneď by pri svojej impulzívnosti použil "reč rúk". Matka si spomenula na jej prvé ochutnanie cigarety, keď mala deväť rokov. Nachytal ju otec a musela pred ním vyfajčiť celú cigaretu, čo malo nepríjemné dôsledky - kašeľ a hnačku.
Prakticky každé dieťa vyskúša cigaretu. To ešte neznamená, že bude fajčiar. Na deti veľmi vplývajú kamaráti, ide o tzv. sociálnu závislosť, keď sa dieťa pohybuje v spoločnosti svojich vrstovníkov, zvyčajne 12-13 ročných. Pre chlapca, ktorý ešte neskúsil cigaretu, to môže znamenať ignorovanie ostatných, vylúčenie z ich spoločnosti, posmievanie, niekedy aj fyzické napadnutie. Asi 20 percent chlapcov a 17-18 percent dievčat fajčí pravidelne, najčastejšie od štrnásteho roku, ktorý je prelomovým rokom.
Prvé potiahnutie z cigarety je veľmi nepríjemné, dieťa je tým prekvapené, ale snaží sa držať hrdinsky, lebo obrad vstupu medzi fajčiarov sa odohráva medzi nimi. Nevoľnosť prežíva už osamotene. Ak chce držať krok s partiou, skúša ďalej a telo si skoro navykne. Okrem toho je zapálená cigareta pomocníkom pri ostychu a psychickej závislosti. Či je dieťa naozaj závislé, to znamená, že fajčí denne 15 cigariet a musí si zapáliť čím skôr po prebudení. V takom prípade je lepšie poradiť sa s psychológom alebo psychiatrom, ktorý sa špecializuje na odvykanie fajčenia.
Ako pomôcť deťom? Zákazy a tresty nič nevyriešia, skôr naopak, vedú k fajčeniu natruc. Horšiu situáciu majú rodičia - fajčiari, ale v každom prípade treba zachovať pokoj a snažiť sa s dieťaťom rozumne sa porozprávať. Osvedčil sa návrh na výmenu nejakej odmeny za nefajčenie po skončení základnej školy alebo dosiahnutí plnoletosti, napr. vodičský kurz. To závisí od povahy a rozumovej úrovne dieťaťa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.